چرا فکر می کنیم دنیا منتظر نفت ایران است؟

به گزارش زمین جهانی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید این تصور که در صورت کاهش تحریم ها، بار دیگر امکان وارد کردن پول نفت به بودجه جاری کشور وجود دارد، از تمامی واقعیت های مالی و سیاسی به دور است.

چرا فکر می کنیم دنیا منتظر نفت ایران است؟

حمیدرضا صالحی در تبادل نظر با ایسنا، اظهار کرد: اینکه در بودجه سال آینده، فروش روزانه 2.3 میلیون بشکه نفت در نظر گرفته شده، سوالات و ابهاماتی را مطرح می نماید که باید به آن ها پاسخ داده شود. هرچند همه این فروش پیشبینی شده مربوط به صادرات نیست و روی فروش داخلی نیز حساب شده، اما باید تعریفی دقیق از شرایط داشت و بر اساس آن ها اقدام کرد.

وی با اشاره به تحریم های آمریکا و سختی هایی که در جهت لغو آن ها وجود دارد، شرح داد: ما می بینیم که در داخل کشور، میان قوای مختلف در رابطه با برجام و تحریم ها، نگاه واحدی وجود ندارد و از این رو حتی در صورت روی کار آمدن بایدن نیز تعیین نیست نقشه راه ما چه خواهد بود. از سوی دیگر در آمریکا و در میان دیگر قدرت های دنیای نیز اختلاف نظر وجود دارد و همین موضوع ارائه تحلیلی دقیق از آینده را سخت می نماید.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: اینکه ما تصورمان را بر آن بگذاریم که در ماه های آینده قطعا تحریم ها کنار می رود و قطعا دسترسی ایران به درآمد های نفتی به حالت عادی باز می شود کمی خوش خیالانه یا به دور از واقعیت خواهد بود.

به گفته وی، در کنار تحریم، امروز بحث تصویب نشدن اف ای تی اف نیز مطرح است و این یعنی حتی اگر ایران فروش و صادرات رسمی نیز داشته باشد، در بازگرداندن آن ها به داخل کشور، همچنان مشکلاتی خواهد داشت.

صالحی زمان بر بودن بازگشت ایران به بازار های نفتی را به عنوان مشکل دیگری که در این حوزه مطرح است برشمرد و گفت: در ماه های گذشته تحت تاثیر کرونا، هم بهای نفت کاهش یافته و هم تقاضا برای آن محدود شده است. در چنین فضایی بود که حتی عربستان سعودی و روسیه نیز به کاهش تولیدات خود رسیدند، اما با این وجود بازار نفت تغییر و تحول جدی را پشت سر نگذاشت. در صورت پایین بودن تقاضا، قدرت مانور در این بازار محدود می شود و بازگشت ایران نیز سختتر خواهد شد.

عضو اتاق تهران به برنامه های کلان دنیای برای عبور از سوخت های فسیلی نیز اشاره نمود و اضافه نمود: در اتحادیه اروپا برنامه ریزی نموده اند که در سال های آینده، تعداد خودرو هایی که از سوخت فسیلی استفاده می نمایند کاهش یابد. در آمریکا نیز بایدن بخش مهمی از برنامه خود را به مقابله با گرمایش زمین اختصاص داده است. با در کنار هم قرار دادن تمام این مسائل باید بپرسیم که چرا فکر می کنیم دنیا منتظر نفت ایران باقی مانده است؟

وی خاطر نشان کرد: در این بستر ما قطعا باید از فرصت ها استفاده کنیم، اما با توجه به تهدیداتی که در بازار نفت وجود دارد و تجربه پیروز حذف نفت از بودجه در سال های اخیر، باید این پول ها در بخش های زیرساختی سرمایه گذاری شود و بودجه با استفاده از درآمد های پایدار ارائه شود.

بر اساس لایحه بودجه سال 1400، دولت پیشبینی نموده فروش روزانه نفت در داخل و خارج به 2.3 میلیون بشکه در روز برسد.

این در حالی است که با توجه به تحریم های آمریکا در سال های اخیر، عدد صادرات نفت ایران کاهش یافته و دسترسی به منابع درآمدی آن محدود شده است.

دولت چند ماه قبل در قالب طرحی با نام گشایش مالی، کوشش کرد پیش فروش نفت در بازار داخلی با یاری بورس را اجرایی کند که با مخالفت نمایندگان مجلس، راه به جایی نبرد و حالا به نظر می رسد همان طرح در بودجه سال آینده نیز بار دیگر مورد آنالیز قرار می گیرد.

منبع: فرارو

به "چرا فکر می کنیم دنیا منتظر نفت ایران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فکر می کنیم دنیا منتظر نفت ایران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید