صعود نفت در پی تصویب افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس

به گزارش زمین جهانی، قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بین کاهش و افزایش در نوسان بود و در نهایت تحت تاثیر انتشار خبر توافق اوپک پلاس برای تسهیل تدریجی محدودیت عرضه از ماه مه، بیش از دو درصد افزایش یافت.

صعود نفت در پی تصویب افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس

به گزارش زمین جهانی، بهای نفت برنت یک دلار و 32 سنت معادل 2.1 درصد افزایش یافت و در 64 دلار و 86 سنت در هر بشکه بسته شد. بهای وست تگزاس اینترمدیت آمریکا دو دلار و 29 سنت معادل 3.9 درصد افزایش یافت و در 61 دلار و 45 سنت در هر بشکه بسته شد.

وزیران گروه اوپک پلاس که متشکل از اعضای اوپک و متحدانشان نظیر روسیه است، در نشست روز پنج شنبه توافق کردند محدودیت عرضه خود را به میزان 350 هزار بشکه در روز در ماه مه، 350 هزار بشکه در روز در ژوئن و 400 هزار بشکه در روز در ژوییه تسهیل کنند.

تحت توافق روز پنج شنبه، محدودیت عرضه اوپک پلاس در ماه مه اندکی بیش از 6.5 میلیون بشکه در روز در مقایسه با حدود هفت میلیون بشکه در روز در آوریل خواهد بود.

جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی جدید آمریکا که از سوی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا منصوب شده است، با همتای سعودی خود، درباره سیاست تولید نفت تماس گرفت و اظهار داشت قیمت انرژی باید معقول نگه داشته شود و این سیگنال را مخابره کرد که این گروه باید افزایش تولید را بررسی کند.

با این حال شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرد: فرایند احیای بازار نفت هنوز فاصله زیادی با بهبودی کامل دارد.

باب یاوگر، مدیر معاملات انرژی در شرکت میزوهو اظهار کرد: بازیگران بزرگ تصمیم گرفتند که زمان برگرداندن بشکه های نفت به بازار رسیده است که تعجب آورد بود اما اندکی انعطاف پذیری را امکان پذیر می کند.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در این دیدار گفت: انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت امسال پنج تا 5.5 میلیون بشکه در روز رشد کند.

نواک اظهار کرد: امیدوار است ذخایر جهانی نفت که معیار اصلی برای صنعت نفت است، در مدت دو تا سه ماه به سطح عادی خود برشود. وی گفت: روسیه تولید نفت خود را در فاصله ماه مه تا ژوییه مطابق با تصمیم اوپک پلاس به صورت تدریجی افزایش خواهد داد و افزایش تولید روسیه در این مدت 114 هزار بشکه در روز خواهد بود.

اوپک پلاس با توجه به وضع قرنطینه های جدید که فرایند احیای تقاضا را ضعیف می کند، در پیش بینی رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری بازبینی کرده و آن را به میزان 300 هزار بشکه در روز کاهش داده است. فرانسه وارد سومین قرنطینه ملی شده و در تلاش برای مهار شیوع ویروس کرونا، مدارس را به مدت سه هفته تعطیل کرد. با وجود موج جدید شیوع بیماری، بازارهای اروپایی عمده افت تقاضای ناشی از پاندمی را تحت تاثیر فعالیت تولیدی قوی احیا کرده اند. آمار مارس نشان داد که فعالیت کارخانه ای منطقه یورو با سریعترین فرایند در تاریخ این بررسی رشد کرده است.

عامل دیگری که از افزایش قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، رونمایی برنامه 2.3 تریلیون دلاری دولت آمریکا برای سرمایه گذاری در پروژه های زیرساخت مانند جاده ها و پلها به همراه مقابله با تغییرات اقلیمی بود. اما رشد غیرمنتظره شمار متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا خوش بینی بازار را تعدیل کرد.

همچنین آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا که نشان داد ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته به شکل غیرمنتظره کاهش پیدا کرده است، به تقویت قیمتها کمک کرد.

اوژن واینبرگ، تحلیلگر کومرس بانک در این باره گفت: آمار ذخایر نشان داد که فرایند عادی شدن شرایط در بازار آمریکا ادامه دارد.

در این بین، آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد شرکتهای انرژی آمریکایی در هفته منتهی به اول آوریل، بیشترین تعداد دکلهای حفاری نفت را از ژانویه سال 2020 تا به امروز اضافه کردند. افزایش قیمتهای نفت در ماههای اخیر، شرکتهای حفاری را به بازگشت به چاههای نفت تشویق کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا با 13 حلقه افزایش، به 337 حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل سال 2020 بود. شمار دکلهای حفاری گاز با یک حلقه کاهش، به 91 حلقه رسید. مجموع دکلهای حفاری نفت و گاز آمریکا 430 حلقه است که 35.2 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کمتر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صعود نفت در پی تصویب افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود نفت در پی تصویب افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید