سرلشکر صفوی: ساختار قدرت جهان در حال حرکت به سمت شرقی-غربی شدن است

به گزارش زمین جهانی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: هم اکنون در دهه دوم قرن بیست و یکم ساختار قدرت در جهان آرام آرام به سمت نظم جدیدی در حرکت است که مبین یک ساختار دو بخشی شرقی-غربی در نظام قدرت جهانی است.

سرلشکر صفوی: ساختار قدرت جهان در حال حرکت به سمت شرقی-غربی شدن است

به گزارش گروه سیاسی زمین جهانی، سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه ای که در استان گیلان برگزار گشت، گفت: از اواخر سال گذشته یعنی سال نود و هشت تا به امروز بیش از ده ماه این همایش طراحی علمی و ساختاری و محتوایی و اجرایی شد.

وی افزود: 7 دانشگاه ایران مشارکت علمی داشتند و حضور 31 استاد در کمیته علمی و دریافت بیش از صد مقاله از سوی اساتید و دانشجویان ایرانی و خارجی به دبیرخانه همایش در تهران با توجه به شرایط کرونای به محدودیت های زمانی همایش به 1 روز، چهل و چهار مقاله و سخنرانی به صورت حضوری و یا ویدئو کنفرانس در 6 پنل علمی و 2 پنل تخصصی ارائه خواهد شد.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه به نظر می رسد ساختار قدرت در نظام بین المللی امروز در ابعاد ژئوپلیتیکی، ژئو اکونومیکی و ژئو استراتژیک در دوره گذار و انتقال قرار گرفته است، گفت: هم اکنون در دهه دوم قرن بیست و یکم ساختار قدرت در جهان آرام آرام به سمت نظم جدیدی در حرکت است که مبین یک ساختار دو بخشی شرقی-غربی در نظام قدرت جهانی است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه دارد: افول قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمریکا از درون سرزمین آمریکا تا بیرون آن قطعی است و آمریکا دیگر ابرقدرت جهان نیست بلکه قدرتی در کنار سایر قدرت های نوظهور و جهانی است.

وی افزود: شکست هژمونی آمریکا و کاهش تأثیرگذاری تحریم ها و سایر ابزار های اقتصادی، سیاسی و رسانه ای برای اعمال فشار حداکثری علیه دولت ها و ملت های مستقل و غیر همسو مثل ایران و روسیه چین ظاهر شده است.

سرلشکر صفوی ادامه داد: پیدایش قدرت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و امنیتی جدید در مقیاس منطقه ای و قاره ای در قاره آسیا، اقیانوسیه مثل توافق تشکیل گروه همکاری اقتصادی جامع منطقه ای موسوم RCEP که همین هفته به صورت ویدئوکنفرانس به میزبانی ویتنام به امضاء سران ده کشور آسه آن به همراه چین، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، هند، استرالیا، نیوزلند حاصل شد مبین این موضوع است که مهم ترین پیام این تشکل اقتصادی جدید آن است که ترکیبی و متنوع از اقتصاد کشور های توسعه یافته، درحال توسعه، و دارای حداقل توسعه را شامل می گردد، و توضیح بیشتر آنکه آقای ترامپ در نوامبر 2016 از پیمان تجاری اقیانوس آرام مرکب از کشور های استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مکزیک، نیوزیلند، پِرو، سنگاپور خارج شده.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه با اشاره به کلان فرایند های اقتصاد جهانی به اهمیت انرژی های فسیلی نفت و گاز و امنیت انتقال آن اشاره و گفت: استمرار ارزش و اهمیت حمل ونقل جهانی کالا و مسافر قاره ای و منطقه ای دریایی، ریلی و جاده ای در کاهش زمان و هزینه ها در راستا های امن غیرقابل کنترل توسط دزدان دریایی که مهم ترین آن ها رژیم ایالات متحده و تسلط قدرت دریایی اوست در آب های بین المللی.

وی گفت: افزایش جمعیت و مصرف گرایی خصوصاً در قاره های آسیا و آفریقا و گسترش نابرابری و بی عدالتی اقتصادی در بین مردم و برخی از کشور ها دیگر کلان فرایند های مهم است.

سرلشکر صفوی درباره جایگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیکی مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه ای، بیان کرد: سران دولت ها، خبرگان علوم اقتصاد سیاسی و ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک کشور های عضو با تفاهم با یکدیگر نسبت به راهبرد های دولت های دشمن و رقیب و ضرورت اتخاذ راهبرد اقتصادی، سیاسی متناسب با نیاز های مشترک می توانند این اتحادیه اقتصادی اوراسیا را با داشتن ظرفیت های عظیم و متنوع ژئوپولیتیکی و ژئو استراتژیکی و ژئو اکونومیکی و شبکه حمل ونقل ریلی، دریایی و زمینی و وجود مناطق آزاد در کشور های عضو را تبدیل به یک اتحادیه همه جانبه درون قاره ای و فراقاره ای کنند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی غیرقابل جایگزین جمهوری اسلامی ایران را در جهان کم نظیر بیان کرد و گفت: ایران به عنوان یک چهارراه ترانزیتی محور های چین، قزاقستان، آسیای مرکزی و خاورمیانه را به مدیترانه و اروپا وصل می کند. کریدور ترانزیتی هند ایران روسیه به اروپا دیگر محور اقتصادی می تواند باشد.

وی افزود: کریدور ترانزیتی شمال-جنوب و اتصال ظرفیت های ژئواکونومیکی حوزه ژئوپلیتیکی دریای خزر به بنادر خلیج فارس و دریای عمان و اتصال به شبکه ریلی سراسری ایران به منطقه آزاد چابهار که تا سال آینده تکمیل می گردد از دیگر فرصت های منطقه آزاد انزلی و کاسپین و کشور های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

سرلشکر صفوی ادامه داد: روابط اقتصادی حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آناتولی (ترکیه) و اتصال آن به دریای سیاه دریای مدیترانه و اروپا در حمل ونقل کالا انرژی و گردشگر در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می توانند تاثیرگذار باشد و جلوی تنش ها و مخاصمات برخی از کشور های قفقاز که خواست آمریکا است را بگیرد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: دولت های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بخش های خصوصی و مناطق آزاد آن ها با تعامل با سازمان همکاری شانگ های و دیگر اتحادیه های منطقه ای نظیر سارک در جنوب آسیا و سازمان اکو و سازمان تشکیل شده جدید RCEP یا همکاری اقتصادی جامع منطقه ای با با داشتن ظرفیت های عظیم جمعیت چندمیلیاردی، وجود سرزمین و فضای بیش از چهل میلیون کیلومترمربع منابع و ذخایر فلزی و انرژی و تکنولوژی، توان فضایی و ماهواره ای و قدرت شبکه های حمل ونقل ریلی، دریایی و زمینی و قدرت نظامی و شبکه های اطلاع رسانی و داشتن روابط و زمینه های تمدن و فرهنگ شرقی می توانند ساختار جدید قدرت شرقی یا قدرت جهانی آسیایی را بر مبنای فرهنگ و اقتصاد و جمعیت در قرن بیست و یکم را پایه گذاری کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سرلشکر صفوی: ساختار قدرت جهان در حال حرکت به سمت شرقی-غربی شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرلشکر صفوی: ساختار قدرت جهان در حال حرکت به سمت شرقی-غربی شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید