آخرین رتبه بندی پاسپورت ها در جهان

به گزارش زمین جهانی، 227 مقصد سفر در دنیا وجود دارد که برای ورود به خاک آن ها باید گذرنامه داشت. ورود به هیچ کشوری تضمین شده نیست، اما افزایش جابه جایی های دنیای باعث می گردد کشورهایی که معتبرترین گذرنامه را دارند تضمین و شانس بیشتری برای سفر داشته باشند. از همین رو، در سال های اخیر درخواست برای گذرنامه دوملیتی بیشتر شده است.

آخرین رتبه بندی پاسپورت ها در جهان

اطلاعات تازه ای که شرکت هنلی پاسپورت ایندکس منتشر نموده نشان می دهد کدام کشورها با سرانجام یافتن پاندمی کرونا شانس بیشتری برای سفر دارند. این اطلاعات به وسیله انجمن بین المللی حمل و نقل دنیای (یاتا) جمع آوری شده است که معین می نماید چه تعداد از مقاصد سفر برای 199 پاسپورت در دسترس قرار گرفته اند. صندلی گذرنامه ها نیز براساس شاخص هایی چون احتیاج نداشتن به ویزا هنگام سفر، امکان دریافت ویزا در فرودگاه و مرز و فرایند و مدت زمان انتظار برای دریافت ویزا مشخص شده است.

با توزیع سریع تر واکسن این احتمال وجود دارد که بعضی از کشورها از پاسپورت شان سال جاری استفاده نمایند، اما سوال این است کدام کشور کلید ورود به بیشترین کشورها را به خود اختصاص داده است .

دانمارک و استرالیا رتبه پنجم این فهرست را به دست آورده اند؛ شهروندان این دو کشور امکان سفر آسان و بدون ویزا به 189 کشور را دارند.

ایتالیا، فنلاند و اسپانیا با امکان سفر به 190 کشور، در رتبه چهارم این فهرست ایستاده اند.

کره جنوبی و آلمان که در رتبه سوم قرار گرفته اند، می توانند آسان و یا بدون ویزا به 191 کشور سفر نمایند.

گذرنامه سنگاپور با رتبه دوم این جدول، به 192 کشور امکان سفر آسان را دارد.

ژاپن با امکان سفر به 193 کشور، همانند سال گذشته دارای قوی ترین پاسپورت دنیا است.

نکته مهم این رتبه بندی، خروج انگلیس و آمریکا از فهرست معتبرترین پاسپورت های دنیا است؛ قدرت گذرنامه این دو کشور برخلاف آن چه تصور می شود کاهش یافته است، به طوری که اکنون در رتبه هفتم این جدول قرار گرفته اند. شهروندان این دو کشور امکان دسترسی به 187 را دارند. انگلیس و آمریکا آخرین بار در سال 2014 بالاترین رتبه را داشتند. البته دلیل افت صندلی گذرنامه این دو کشور دقیق معین نیست، اما این گمان می رود افزایش احساسات ضدمهاجرتی دولت های این دو کشور و البته مدیریت ضعیف و مورد انتقاد آن ها در ویروس کرونا، از اصلی ترین دلایل باشد.

این اطلاعات همچنین نشان می دهد مقاصد مختلف سفر در اروپا رتبه خود را تثبیت نموده و بالاتر از آمریکا و انگلیس قرار گرفته اند.

بسیاری از کشورهای آسیایی از سال 2006 به خاطر ضعیف بودن پاسپورت شان رنج می برند، اما ژاپن برای چند سال متوالی پیروز شده قوی ترین گذرنامه را در دنیا داشته باشد.

در 10 سال گذشته، امارات متحده عربی نیز سعی نموده به کشورهای بیشتری امکان دسترسی بدهد و متعاقبا شهروندانش امکان سفر آسان به 174 کشور را به دست آورده اند، درحالی که قبلا به 67 کشور دسترسی داشتند.

کوشش های چین در سال های اخیر باعث جهش رتبه ای از 90 به 68 شده است که به سیاست درهای باز این کشور به روی شهروندان بیشتری از دنیا برمی شود. چینی ها اینک می توانند بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به 77 کشور سفر نمایند.

اما شرایط در انتهای جدول تغییر چندانی نداشته است؛ سوریه، عراق و افغانستان همچنان ضعیف ترین گذرنامه را دارند، شهروندان این کشورها امکان سفر به کمتر از 30 کشور را دارند. هرچند، عراق که رتبه 109 این جدول را دارد، کوشش می نماید با آسان تر کردن شرایط مهاجرت و پذیرش اتباع خارجی، با این مساله مقابله کند.

گذرنامه ایران نیز با دو رتبه جهش در صندلی 99 ایستاده است. در سال 2020 ایران رتبه 101 را داشت. درحال حاضر با گذرنامه ایرانی می توان به 42 کشور بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی (On arrival) سفر کرد. این مقاصد شامل آذربایجان، قطر، لبنان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، عمان، سوریه (خاورمیانه)، سریلانکا، مالدیو و ماکائو (چین)، کامبوج، مالزی، نپال، تیمور شرقی یا لسته از مستعمره های اندونزی (آسیا)، اکوادور، بولیوی، ونزوئلا (آمریکا)، جزایر کوک، میکرونزی، نیووی، جزایر پالائو، ساموآ و تووالو (اقیانوسیه)، دومینیکا و هاییتی (کارائیب)، جزایر کیپ ورد، جزایر کومورس، گینه بیسائو، کنیا، ماداگاسکار، موریتانی، موزامبیک، روآندا، سنگال، سیشل، سیرا لئون، سومالی، تانزانیا، توگو، اوگاندا و زیمبابوه (افریقا) است. در بیشتر این مقاصد ویزای فرودگاهی صادر می شود. البته تعداد زیادی از آن ها نیز جزو مقاصد سفر ایرانی ها محسوب نمی شوند و پرواز مستقیمی برای آن ها وجود ندارد.

آنالیز رتبه بندی گذرنامه ها نشان می دهد سال جاری اختلاف اعتبار گذرنامه ها بیشتر شده است؛ مثلا ژاپنی ها در مقایسه با شهروندان افغانستانی (که ضعیف ترین پاسپورت را دارند) به 115 کشور بیشتر می توانند سفر نمایند.

ایسنا نوشت، از جمله عواملی که باعث اختلاف فاصله در اعتبار گذرنامه ها شده، ویروس کرونا و مدیریت آن بوده است. پیش بینی می شود با تزریق گسترده واکسن در کشورهای پیشرفته که اقتصاد ثروتمندتری دارند، مثل اتحادیه اروپا، امارات، انگلیس و آمریکا جابه جایی دنیای برای بعضی کشورها آسان تر شود و شهروندان کشورهای درحال توسعه، چون توزیع واکسن در آن ها کندتر است امکان کمتری برای دریافت ویزا در آینده داشته باشند.

منبع: گردشبان

به "آخرین رتبه بندی پاسپورت ها در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین رتبه بندی پاسپورت ها در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید