روسای کمیسیون های مشترک مسائل تجارت خارجی را سریع تر مرتفع کنند

به گزارش زمین جهانی، تهران (پانا)- معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که روسای کمیسیون های مشترک ایران با کشورهای همسایه باید مسائل مربوط به زیرساخت های تجارت خارجی را سریعتر مرتفع کنند، گفت مهمترین جهت گیری اقتصاد کشور پس از دوران تحریم افزایش صادرات است.

روسای کمیسیون های مشترک مسائل تجارت خارجی را سریع تر مرتفع کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق دنیاگیری روز دوشنبه در دهمین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با اشاره به حادثه آتش سوزی در پایانه مرزی اسلام قلعه، گفت: کشورهای افغانستان و عراق جزو بزرگترین بازارهای هدف صادراتی ایران هستند که بیشترین حجم صادرات به این کشورها انجام می شود و باید برای تداوم فرایند تجارت خارجی دو کشور، همه امکانات لازم برای سازماندهی و تجهیز مجدد این مرز را بکار بگیریم.

وی گفت: مرزهای زمینی مهمترین راستا صادرات و واردات به کشور به ویژه در دوران تحریم بوده است و ضروری است در تعامل و همکاری با کشور افغانستان به آسیب های ناشی از این حادثه و بازگشایی مرز دوقارون درسریعترین زمان ممکن رسیدگی کنیم.

دنیاگیری با تجلیل از عملکرد بخش خصوصی و شرکت های دولتی و عمومی در دوران تحریم برای برطرف نیازهای کشور، گفت: در دوران تحریم کار بزرگی انجام شد تا خیال کسانی که فکر می کردند اقتصاد ایران زمین گیر می شود، باطل شود. آنها تصور می کردند با جلوگیری از فروش نفت و سایر کالاها، مانع از رسیدن ارز و به تبع آن تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه به ایران می شوند اما به فضل الهی و همت همه صادر نمایندگان و وارد نمایندگان ایران از این مرحله سربلند خارج شد. به ویژه در ده ماهه اخیر که سال سختی از نظر اقتصادی را پشت سر گذراندیم، سالی که همه کسانی که مسئولیت داشته اند، می دانند جزو سخت ترین سالهای پس از وقوع انقلاب اسلامی بود. مقطعی که حتی وقتی به درآمدهای نفتی کشور نگاه می کنیم قابل مقایسه با سخت ترین شرایط دوران جنگ تحمیلی نیست.

معاون اول رییس جمهوری گفت: آنچه باعث شد اقتصاد کشور متوقف نشده و تولید و واردات کالا انجام شود، همت صادر نمایندگان و وارد نمایندگان کشور بود که باید همواره از آنان حمایت و قدردانی شود. البته ممکن است در کنار هر بخشی برخی سوء استفاده هایی انجام شود که باید مطابق قانون با آنان برخورد شود.

مهمترین جهت گیری اقتصاد کشور پس از تحریم افزایش صادرات است

وی تاکید کرد: حتماً مهمترین جهت گیری اقتصاد کشور پس از عبور از دوران تحریم، افزایش صادرات کشور است و باید همه مردم و فعالان اقتصادی بدانند که اگر برخی مقررات در دوران تحریم مطابق شرایط جنگ اقتصادی تدوین شد، دولت طرفدار برطرف محدودیت برای صادر نمایندگان کالا است و به جز موانع تعرفه ای و فنی نباید مانع دیگری بر سر راه صادرات و واردات کشور باشد.

دنیاگیری با اشاره به اینکه قوانین مربوط به تجارت باید شفاف و روشن باشد تا فعالان این بخش بتوانند به خوبی آینده فعالیت خود را پیش بینی نمایند، گفت: فعالان این عرصه بدانند هیچ مسئول و کارشناسی نمی تواند برای فعالیت سالم آنها محدودیت ایجاد کند. قطعاً تصمیماتی که در دوره جنگ اقتصادی اتخاذ شد، در شرایط عادی برطرف خواهد شد.

قوانین دائم را نباید با قانون بودجه یک ساله اصلاح کرد

معاون اول رییس جمهور گفت: همه قوانین باید در خدمت صادر نمایندگان کالا و خدمات باشد، معافیت های اقتصادیاتی موضوعی است که در همه کشورهای دنیا برای تشویق صادر نمایندگان ارائه می شود. قوانین دائم کشور را نباید با قانون بودجه یکساله اصلاح کرد تا فعالان اقتصادی کشور نسبت به امنیت فعالیت خود اطمینان داشته باشند.

وی با تاکید بر برطرف مسائل مربوط به زیرساخت های حوزه صادرات، به موضوع حمل بار به شکل یکسره به کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: همه روسای کمیسیون های مشترک ایران با کشورهای همسایه باید با کمک وزارت راه و شهرسازی، مسائل مربوط به زیرساخت ها و افزایش صادرات خصوصاً حمل و نقل با کشورهای همسایه را برطرف نمایند.

از آتش سوزی در گمرک کشور دوست و همسایه متاسف هستیم

دنیاگیری افزود: از آتش سوزی که در گمرک کشور دوست و همسایه افغانستان رخ داد، متاسف هستیم و باید با درس آموزی از این حادثه، نقاط آسیب پذیر را شناسایی و با همراهی همه دستگاه ها، زیرساخت های مورد نیاز را فراهم کنیم تا تجار و مردم و شبکه حمل و نقل کشور اطمینان داشته باشند که از بابت حوادث غیرمترقبه خسارت نخواهند دید.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به موضوع حمل و نقل توسط کانتیتر های یخچال دار و کشتی های رو ـ رو، گفت: تفاهم خوبی بین وزارتخانه های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت اجرا شده تا مسائل مربوط به حمل کالاهای نیازمند به این امکانات برطرف شود.

وی همچنین با اشاره به موضوع نوسازی ناوگان حمل و نقل دریایی کشور، گفت: در این دولت مصوبه خوبی برای نوسازی لنج ها و جایگزین سازی آنها با کشتی های جدید به تصویب رسیده تا مسائل مربوط به قوانین جدید دریانوردی و حمل کالا به کشورهای حاشیه خلیج فارس مرتفع شود.

معاون اول رییس جمهوری افزود: این طرح می تواند با توجه به ظرفیت تولید کشتی های کوچک در استان های بندری جنوب کشور نظیر هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان موجب اشتغال زایی و تحول اقتصادی شود. حتماً باید تأمین اعتبار لازم برای پرداخت وام های دراز مدت با بهره کم به فعالان این بخش انجام شود تا صاحبان لنج ها از این طرح استقبال نمایند.

باید از ظرفیت های دی هشت و اوراسیا برای افزایش صادرات استفاده کنیم

دنیاگیری با تاکید بر استفاده از ظرفیت خوبی که از توافق کشورهای اوراسیا برای افزایش تجارت خارجی ایجاد شده است، گفت: یکی از مهمترین ظرفیت های کشور بحث توافق های چندجانبه نظیر اوراسیا، اکو، دی 8 و ... است که باید از آنها برای افزایش صادرات استفاده نمود.

معاون اول رییس جمهور گفت: حفاظت از کریدورهای حمل و نقل برای ایران مسئله ای مهم است. شرایط کشور می طلبد تا از استعدادهای خدادادی نظیر موقعیت جغرافیایی و بحث ترانزیت کشور صیانت کنیم. قطعاً این ظرفیت جزو مولفه های اصلی اقتدار ایران است که باید این کریدورها به سرعت برای حمل و نقل جاده ای به ریلی و دریایی تکمیل نمود.

وی گفت: این کرویدورهای ترانزیتی باید چنان درحوزه تجارت دنیا فعال و در حال توسعه باشد که همه احساس نمایند راستا ایران امن ترین و اقتصادی ترین برای تجارت دنیای است.

در این جلسه که وزرای نیرو، راه وشهرسازی و صنعت، معدن و تجارت حضور داشتند، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارشی از حادثه آتش سوزی مرز دوقارون و آسیب های وارد شده به تجار و مالکان وسایل نقلیه ارائه و با اشاره به نقاط آسیب زا در مرزهای زمینی کشور اظهار امیدواری کرد تا با استفاده از مرزهای میلک و ماهی رود، حجم صادرات کشور به افغانستان کاسته نشود.

در این جلسه رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گزارشی پیرامون عملکرد صادرات غیرنفتی کشور طی ده ماهه سال جاری ارائه کرد. براساس این گزارش حجم صادرات غیرنفتی کشور در ده ماهه گذشته 28 میلیارد دلار و واردات حدود 30 میلیارد دلار بوده است و 5 کشور اصلی که بیشترین صادرات به آنها اجرا شده است به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و افغانستان بوده است.

همچنین براساس آخرین گزارش شرایط صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور در ده ماهه گذشته 491 میلیون دلار صادرات این نوع خدمات به چهار کشور اجرا شده است.

همچنین براساس گزارش ارائه شده در جلسه از نحوه اجرایی شدن مفاد تصمیمات 177 جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ ششم آبان ماه در راستای تسهیل توسعه صادرات غیرنفتی و نیز پیشنهاد وزارت صمت در خصوص تسهیل حمل و نقل محموله های صادراتی فساد پذیر بخش کشاورزی از دیگر دستورهای این جلسه بود.

در این جلسه مقرر شد، وزیر نیرو بعنوان رییس کمیسیون مشترک ایران و افغانستان در تماس با مقامات افغانی برای راه اندازی سریعتر گمرک دوقارون و کمک به برطرف آسیب های وارده تمام مساعی خود را بکار گیرد.

همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف شد، به منظور ساماندهی مرزهای رسمی زمینی کشور با کشورهای همسایه، آنها را به بهترین امکانات روز به منظور جلوگیری از بروز خسارات تجهیز کند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "روسای کمیسیون های مشترک مسائل تجارت خارجی را سریع تر مرتفع کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسای کمیسیون های مشترک مسائل تجارت خارجی را سریع تر مرتفع کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید