خبرنگاران مطالبه توسعه معادن در آذربایجان شرقی

به گزارش زمین جهانی، تبریز - خبرنگاران - توسعه متوازن معادن آذربایجان شرقی مطالبه اصلی مردم و مسوولان آن است، امری که به نظر می رسد به رغم طرح های کلان اجرا شده در این زمینه تناسبی با ظرفیت های معدنی این خطه ندارد.

خبرنگاران مطالبه توسعه معادن در آذربایجان شرقی

به گزارش زمین جهانی، آذربایجان شرقی با 8.1 میلیارد تن ذخایر معدنی تقریبی، رتبه نخست کشور را در این زمینه دارد، اما فعالان عرصه معدن و افکار عمومی معتقدند که برخورداری استان متناسب با داشته های معدنی نیست و باید گام های جدی برای تغییر این شرایط و توسعه متوازن و همه جانبه بخش معدن به عنوان یکی از محورهای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته گردد.

کارشناسان حوزه معدن می گویند در حالی که آذربایجان شرقی، رتبه نخست کشور از نظر ذخایر معدنی را دارد، درآمدهای معدنی آن سالانه به حدود 600 میلیارد تومان می رسد که یک دهم بعضی از استان هایی است که از نظر ذخایر معدنی در رتبه های به مراتب پایین تری نسبت به این خطه قرار دارند.

کارشناسان حوزه معدن می گویند در حالی که آذربایجان شرقی، رتبه نخست کشور از نظر ذخایر معدنی را دارد، درآمدهای معدنی آن سالانه به حدود 600 میلیارد تومان می رسد که یک دهم بعضی از استان هایی است که از نظر ذخایر معدنی در رتبه های به مراتب پایین تری نسبت به این خطه قرار دارند.

آنان با اشاره به اینکه اگر زنجیره کامل فراوری در بخش معدن قطع نگردد برای 17 نفر اشتغال زایی ایجاد می گردد، می گویند که این اشتغال زایی در بخش معدن آذربایجان شرقی با چالش روبرو است؛ آنان در تبیین این نظر به قطع شدن زنجیره فراوری در مجتمع معدنی مس سونگون در مرحله کنسانتره اشاره می نمایند و معتقدند امروزه نبود کارخانه های ذوب و پالاش برای فراوری مس کاتدی در این مجتمع، برآیند کوشش های صورت گرفته و سرمایه گذاری های میلیارد دلاری در این مجموعه را کم نتیجه نموده است.

به عقیده فعالان و کارشناسان حوزه معدن، در کشور 70 نوع مواد معدنی و در استان آذربایجان شرقی 55 نوع مواد معدنی وجود دارد و اگر مسئله خام فروشی حل گردد و اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و سرمایه گذاری در بخش معدن صورت گیرد، بسیاری از مسائل بخش معدن در استان حل شدنی است.

توجه به این داده ها باعث شد که درخواست توجه ویژه به توسعه حوزه معدن، محور اصلی نمایندگان آذربایجان شرقی از وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با آنان در سفر یک ماه قبل باشد؛ البته وزیر صمت نیز ضمن همراهی با درخواست نمایندگان مجلس و مسوولان ارشد استان از عزم جدی این وزارتخانه برای پویایی معادن آذربایجان شرقی اطلاع داد و بیان کرد که پروژه نفلین سینیت سراب اجرایی خواهد شد.

رزم حسینی با تاکید بر اینکه کار را شروع می کنیم، مصوبه هیات دولت را هم در دستور کار قرار می دهیم و می گیریم، نشان داد که وزارت صمت برای یاری به توسعه بخش معدن آذربایجان شرقی آماده است.

تسریع در اجرای واحدهای ذوب و پالایش مجتمع مس سونگون برای فراوری مس کاتد با بیش از 100 میلیون یورو سرمایه گذاری صورت گرفته، شروع عملیات اجرایی معدن نفلین سینیت سراب با بیش از 25 میلیارد تومان سرمایه گذاری بر زمین مانده، معین تکلیف معدن طلای اندریان با ذخایر غنی معدنی و با رویکرد تاثیرگذاری بر فرایند توسعه آذربایجان شرقی و منطقه و صیانت از جنگل های ارسباران و توسعه ده ها معدن دیگر، از جمله مطالبات مردم و مسولان آذربایجان شرقی در بحث معادن این خطه است.

نمایی از معدن طلای اندریان

بی نصیبی آذربایجان از سرمایه گذاری 5.4 میلیارد یورویی ایمیدرو

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی گفت: در سال 1398به میزان 5.4 میلیارد یورو صنایع معدنی در کشور به بهره برداری رسیده که به نظر می رسد آذربایجان شرقی از این میزان سرمایه گذاری کاملا بی نصیب بوده است.

یوسف داودی اظهار کرد: ما با تمام توان آماده یاری به صاحبان صنایع استان آذربایجان شرقی از دورافتاده ترین روستای استان تا تبریز پرافتخار هستیم.

وی اضافه نمود: کشورمان امروز بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند فعالیت صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی است و در این شرایط سخت تحریم ها، نقش آنان بسیار مهم است.

نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: خانه ها و جیب های ما با محصولات الکترونیکی کره جنوبی پر شده و بازار کشورهای همسایه ما را ترکیه و بعضی کشورها در اختیار گرفته اند که باید با حمایت از فراورینمایندگان داخلی فکری برای این اتفاقات کنیم.

داودی اظهار کرد: طبق اعلام رسمی ایمیدرو در سال 1398 حدود 5.4 میلیارد یورو صنایع معدنی در کشور بهره برداری شده است و سوال ما این است که سهم آذربایجان شرقی از این میزان سرمایه گذاری چقدر بوده است.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: با اینکه معدن اصلی آلومینا به عنوان یک ماده راهبردی در آذربایجان شرقی است، اما این معدن در سراب بلاتکلیف به حال خود رها شده است.

نمایی از معدن مس انجرد اهر با سرمایه گذاری 400 میلیارد تومانی بخش خصوصی

نخاله معادن نصیب آذربایجان و عصاره آن نصیب دیگران است

نماینده خداآفرین، کلیبر و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز، تقسیم معادن به عصاره و نخاله را ناعادلانه خواند و گفت: نخاله معادن نصیب آذربایجان و عصاره آن نصیب دیگران است.

حسین حاتمی اظهار کرد: در بحث معدن تقسیم بندی که در شاکله کشور رخ داده است، معادن آذربایجان را به نخاله و عصاره تقسیم بندی نموده اند که نخاله آن نصیب آذربایجان و عصاره اش نصیب دیگران است.

وی با اشاره به ترکیب ناعادلانه هیات مدیره های شرکت هایی مثل ایدرو و ایمیدرو اضافه نمود: در تقسیم هیات مدیره ها، منابع، داده ها و سرمایه همه استان ها باید لحاظ گردد.

نماینده کلیبر، هوراند و خداآفرین در مجلس یادآوری کرد: منابع بانکی و پولی آذربایجان شرقی از رهگذر ارزش اضافه نموده نصیب استان نمی گردد، زیرا توزیع منابع اقتصادی در کشور کاملا نامتوازن و غیرعادلانه است که باید در این مورد تجدیدنظر گردد.

حاتمی تشریح کرد: ایدرو و ایمیدور به عنوان بنگاه های قدرتمند و کلان اقتصادی کشور سهمی در فراوری ثروت ملی در خطه آذربایجان ندارند و تنها تبعات منفی مسائل و مسائل شان نصیب آذربایجان می گردد و حق السهمی در آذربایجان و فراوری ثروت و گردش اقتصادی این دیار ندارند.

معدن نفلین سینیت سراب

نصف معادن آذربایجان شرقی فعال هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی نیز با اشاره به رشد شاخص های معدنی استان بیان کرد: بر اساس داده های پروانه بهره برداری موجود معادن، در 9 ماه امسال ذخیره قطعی این معادن 127 درصد، ظرفیت استخراج اسمی 13 و نیم درصد، اشتغال 179 درصد و سرمایه گذاری 154 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته اند.

وی از صدور 19 فقره پروانه بهره برداری معدن در آذربایجان شرقی در این مدت اطلاع داد و اضافه نمود: این معادن با سرمایه گذاری بیش از 217 میلیارد ریال و اشتغال 206 نفر دارای بیش از 48 میلیون تن ذخیره معدنی هستند.

مهر انگیز رحمانی، قرارگیری استان در کمربند جهانی مس، طلا و پایه فلزات را فرصتی عظیم برای توسعه معادن و صنایع معدنی دانست و گفت: استان آذربایجان شرقی دارای حدود 800 واحد معدنی است که نیمی از این تعداد در حال حاضر فعال هستند.

وی وجود واحدهای فرآوری و صادرات محوری معادن سیلیس توته خانه، تراورتن سردارآباد، آهک چله خانه، کائولن زنوز را از دیگر ظرفیت های مهم معدنی استان برشمرد و اضافه نمود: در هشت ماهه اول سال جهش فراوری، 9 مورد گواهی کشف با ذخیره قطعی حدود 14 میلیون تن صادر شده است که با رشد 259 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 98 همراه بوده است.

رحمانی با بیان اینکه امسال جهش مؤثری در شناسایی ظرفیت های معدنی، تکمیل عملیات اکتشاف و بهره برداری از معادن و ایجاد صنایع معدنی را در استان شاهد بوده ایم، گفت: 24 فقره پروانه اکتشاف در هشت ماهه اول سال 98 با رشد 150 درصدی در هشت ماهه امسال به تعداد 36 فقره افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: امسال در مجموع 189 مجوز معدنی اعم از پروانه اکتشاف، گواهی کشف، پروانه بهره برداری و مجوز برداشت در استان صادر شده است.

وی ادامه داد: تنوع مواد معدنی از مزیت های مهم معادن استان است به نحوی که از 67 ماده معدنی شناخته شده 52 مورد آن در آذربایجان شرقی وجود دارد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان گفت: معادن مس، طلا، نفلین سینیت، آهن، مولیبدن، سیلیس، کائولن، خاک صنعتی، تراورتن، گچ و آهک از جمله معادن شاخص استان است.

وصول 700 میلیارد تومان حقوق معدنی در آذربایجان شرقی

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز از وصول 700 میلیارد تومان حقوق معدنی استان در 9 ماهه امسال اطلاع داد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از سه برابر افزایش نشان می دهد.

ناصر آویشن اضافه نمود: این مقدار حقوق دولتی از بهره برداران معادن و دارندگان مجوزهای برداشت موقت مواد معدنی وصول شده است.

وی با اشاره به بخشی از اقدامات مشارکتی سازمان صنعت، عمدن و تجارت آذربایجان شرقی در اجرای طرح های عمرانی از محل یک درصد اعتبارات حقوق دولتی اظهار کرد: در راستای تداوم توسعه مناطق محروم، امسال طرح بهسازی و آسفالت حدود پنج کیلومتر راه روستایی با هزینه 26 میلیارد ریال به بهره برداری رسید و اجرای پروژه های دیگر نیز برای امسال از محل بودجه های ابلاغی وزارت صمت با جدیت پیگیری می گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مطالبه توسعه معادن در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مطالبه توسعه معادن در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید