احتمال انتشار جداول خاموشی قوت گرفت

به گزارش زمین جهانی، معاون هماهنگی توزیع شرکت فراوری، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در مورد احتمال انتشار جدول خاموشی ها با توجه به ناترازی موجود در فراوری و مصرف، گفت: امید است به این سمت نرویم اما باید شرایط بدبینانه را نیز مدنظر قرار داد و به طور قطع با توجه به اندازه توان فراوریی که در هر روز با توجه به شرایط دمایی خواهیم داشت و خروج از مدار اتفاقی نیروگاه ها، برنامه زمان بندی خاموشی خواهیم داشت که به موقع اطلاع رسانی می گردد.

احتمال انتشار جداول خاموشی قوت گرفت

به گزارش ایسنا، محمد اله داد امروز در حاشیه نخستین جلسه ستاد راهبری، عبور از پیک تابستان 1401 در جمع زمین جهانی با بیان اینکه یکی از الزام های ما این است که اگر مشکلاتی هم بروز کرد تا آنجا که امکان دارد بی برنامگی نباشد و جداول مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد، اظهار کرد: یکی از بخش هایی که انتظار همکاری بیشتر با صنعت برق از آن می رود را بخش اداری دانست.

وی اضافه کرد: بخش های اداری مصرف مولد واجد ارزش اضافه نموده ندارند و با توجه به اینکه باید این ناترازی در بخش های غیرمولد درست گردد تاکید می کنیم بخش های اداری مصرف خود را کاهش دهند، به خصوص از ساعت 12 که باید اعمال گردد.

اله داد با بیان اینکه برای بخش اداری باید از ساعت 12 به بعد مصرف در حد سیستم های امنیتی و روشنایی حداقلی و سرورها در حد 10 درصد بار باشد و در روزهای تعطیل هم باید حداقل باشد و این امر با کنتورهای هوشمند کنترل خواهد شد، اضافه کرد: مشترکان اداری که رعایت ننمایند و مصرف حداقلی در ساعت غیر اداری نداشته باشند با محدودیت تامین برق روبه رو خواهند شد.

معاون هماهنگی توزیع با اشاره به برخورد با استخراج نمایندگان غیرمجاز رمز ارز گفت: یکی از اولویت ها مقابله با آنهایی است که از برق غیرمجاز برای استخراج رمزارز استفاده می نمایند. در ایام گرم سال هم استفاده از برق در مراکز مجاز و هم غیرمجاز ممنوع است و برای آنها که غیرمجاز استفاده می نمایند جرایم سخت تری دیده شده و هم پاداش برای افرادی که این مراکز را معرفی نمایند پیش بینی شده است.

وی در مورد شرایط تامین برق تابستان سال جاری گفت: شرایط ناترازی تامین برق سال جاری نیز وجود دارد و این ناترازی تا 10 هزارمگاوات خواهد بود. این انباشتگی ناترازی که در چند سال ایجاد شده است در کوتاه مدت جبران نخواهد شد.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری اقدامات بسیار خوبی برای مدیریت این ناترازی ها صورت گرفته است و از همان روزهای شروعین سال شخص وزیر نیرو و مدیرعامل توانیر برنامه ریزی های عمده ای تدارک دیده اند تا به جای اعمال خاموشی ها از ظرفیت همکاری بخش های مختلف مصرف مثل صنایع، کشاورزی و اداری و توان مردم استفاده گردد.

معاون هماهنگی توانیر با بیان اینکه امروز نیز قرارگاه گذر از پیک تابستان فعالیت خود را شروع نموده و جلسه ها و برنامه ریزی های لازم را انجام خواهد داد، گفت: امید است بتوان با وجود شرایط ناترازی در فراوری و مصرف برق از سال قبل آماده تر باشیم تا آسیب های این ناترازی کمتر گردد.

اله داد با اشاره به شرایط واردات و صادرات برق گفت: به طور قطع صادرات برق در زمانی که کشور احتیاج داشته باشد به حداقل یا صفر خواهد رسید و در بخش واردات هم کارهای خوبی صورت گرفته است و از همسایگان شمالی و هم از ترکیه برق وارد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای تقویت خطوط موجود برای واردات صورت گرفته است و قراردادهای خرید برق هم در دست تنظیم است که امید است ظرفیت خوبی از بخش واردات برق داشته باشیم، اظهار کرد: در حوزه برق منطقه جمهوری آذربایجان، ترکیه و قره باغ امکان واردات برق وجود داشته ودست کم حدود 600 مگاوات ظرفیت واردات داریم ضمن آنکه درحال رایزنی با ارمنستان برای واردات از این کشور نیز هستیم.

اله داد با تاکید بر اینکه عمده کوشش این است که با رایزنی با بخش کشاورزی و کوشش برای ایجاد نشدن تلاطم در بازار از ظرفیت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مدیریت بار به منظور کاهش اندازه تقاضا استفاده گردد، گفت: با توجه به کنتورهای هوشمندی که نصب می گردد و اصلاح تعرفه هایی که رخ داد، وزارت نیرو در پی آن است که هم برای حل مشکل تنش آبی و هم برای حل مشکل ناترازی فراوری و براساس مجوزهای صادر شده اندازه برداشت ها مهار گردد و هم در بخش برداشت و ساعت های برداشت مدیریت صورت گیرد.

معاون هماهنگی توانیر ادامه داد: یکی از دلایل ناترازی فراوری و مصرف و بعلاوه ناترازی در دخل و خرج صنعت برق و قیمت مناسب انرژی است لذا آنچه که وزارت نیرو دنبال می نماید حذف یارانه های غیرضروری و ناعادلانه است.

اله داد با اشاره به اعمال تعرفه های تازه برای مشترکان اضافه کرد: در بخش هایی از مصرف می توان با حذف یارانه ها این ناترازی را جبران کرد که البته همه گروه ها در این بین مدنظر نیستند و فقط بخش هایی از مشترکان احتیاج به تنظیم مجدد تعرفه ها دارند و توجه به گروه های پایین و آنهایی که مصرف درحد الگو دارند شامل افزایش قیمت نخواهند شد.

وی با بیان اینکه برای مشترکان پرمصرف که چند هزار مشترک با مصرف بیش از الگو هستند، برنامه جدی برای آنها داریم و این گروه باید توجه داشته باشند تا صورت حساب شان بیش از حد نگردد، گفت: تا به امروز و پس از اعمال تعرفه های تازه افزایش چشمگیری نداشته ایم و مشترکان خوش مصرف، مصرف خوبی داشته اند، اما از الان که سیستم های سرمایشی وارد مدار می شوند پرمصرف ها باید دقت بیشتری در اندازه مصرف خود داشته باشند.

منبع: فرارو

به "احتمال انتشار جداول خاموشی قوت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انتشار جداول خاموشی قوت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید