5 روش مختلف ابراز عشق؛ زبان عشق شما چیست؟

به گزارش زمین جهانی، هر فردی می تواند به یک یا چند روش ابراز عشق کند و ابراز عشق را بفهمد. این بستگی به درجه فهم و تصور فرد دارد. اگر فردی درک بالایی داشته باشد، با چندین زبان عشق را خواهد فهمید و با روش های زیادی ابراز عشق می نماید.

5 روش مختلف ابراز عشق؛ زبان عشق شما چیست؟

5 زبان عشق، برگرفته از کتابی به همین نام از گری چاپمن است که در آن به آنالیز راه های ابراز عشق و دوست داشتن در افراد می پردازد.

این کتاب در سال 1992 نوشته شده، که از پرفروشترین کتاب های زمان خود بود. در آن راز و رمز های ساده ای برای بهبود ارتباط زوجین مطرح شده است که تا به امروز میلیون ها رابطه را در سراسر دنیا نجات داده است. این حلقه گم شده در روابط است که دانستن آن می تواند بسیاری از مسائل را از پیش پای زوجین بردارد.

از مهمترین مفاهیمی که در این کتاب مطرح شده، زبان عشق است. شما با شناخت زبان عشق خود و همسرتان بهتر می توانید ابراز عشق کنید و مورد عشق قرار بگیرید. زمانی که دوران رمانتیک عاشقی تمام شد و زندگی شما وارد روزمرگی شد، با این راه چاره می توانید عشق را زنده نگه دارید.

رابطه شما در هر مرحله ای باشد، با هدایت های دکتر چاپمن می توانید به سطح عمیق تری از صمیمیت با همسرتان برسد. توصیه های این کتاب تنها برای زوجین نیست؛ بلکه در هر ارتباطی می تواند مفید باشد.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا 5 زبان عشق که هر کسی باید بداند را به شما بگوییم.

زبان عشق چیست؟

گری چاپمن بیان نموده است که در نتیجه سال ها مشاوره، دریافتم که 5 زبان عشق وجود دارد؛ در واقع مردم به 5 روش مختلف ابراز عشق می نمایند و آن عشق را می فهمند.

این مسئله را می توان به زبان های گوناگون تشبیه کرد. همان طور که هر فردی زبان مادری خود صحبت می نماید، در افراد نیز یک شیوه ابراز عشق به عنوان ترجیح اصلی مطرح است.

هر فردی می تواند به یک یا چند روش ابراز عشق کند و ابراز عشق را بفهمد. این بستگی به درجه فهم و تصور فرد دارد. اگر فردی درک بالایی داشته باشد، با چندین زبان عشق را خواهد فهمید و با روش های زیادی ابراز عشق می نماید.

5 زبان عشق چیست؟

در ادامه این 5 زبان عشق را با مثال برای شما شرح می دهیم.

1- کلمات تاییدگر و مثبت

برای افرادی که زبان عشق آن ها کلمات مثبت است، کلمات به معنای واقعی تاثیر بالایی دارد. هر گونه ابراز محبت کلامی برای او ارزش زیادی دارد. آن ها با شنیدن جملات احساسی مانند دوستت دارم بسیار راضی می شوند.

هرگونه تعریف زبانی از جمله چه لباس زیبایی پوشیدی! یا قدردانی کلامی مانند چه غذای خوشمزه ای درست کردی و تشویق کردنش، تاثیر بسیار زیادی در راضی کردن این افراد دارد.

در این زبان عشق کلماتی که توهین آمیز باشد، چندین برابر تاثیر منفی دارد که افراد با ترجیح کلامی به راحتی نمی توانند آن را فراموش نمایند.

2- وقت گذرانی با کیفیت

ترجیح این زبان عشق توجه است. افرادی که زبان عشق آن ها وقت گذرانی با کیفیت است، خواهان توجه کامل همسر خود هستند.

تنها چیزی که باعث می گردد فرد حس کند مورد عشق واقعی است، وقتی است که همسرش با او می گذراند. در این حالت است که فرد احساس رضایت درونی دارد و اذعان می نماید که مورد محبت واقع شده است.

برای این افراد از یاد بردن مناسبت های مهم از جمله تولد و سالگرد ازدواج بسیار ناراحت نماینده است؛ بعلاوه در برخورد با این افراد نباید به حرف های آن ها بی توجهی کنید.

3- دریافت هدیه

زبان عشق بعضی از افراد دریافت هدیه است. این افراد مادی گرا نیستند؛ اما دریافت هدیه ای حساب شده و مجذوب کننده آن ها را واقعا راضی می نماید.

افرادی که زبان عشق آن ها دریافت هدیه است، عشق خود را نیز با خرید هدیه نشان می دهند. برای راضی کردن آن ها باید هدایای مختلفی خریداری کنید.

4- انجام خدمت

زبان عشق بعضی از افراد انجام خدمت است. بعضی با انجام کار های مختلف محبت خود را ابراز می نمایند. آن ها دوست دارند همسرشان به آن ها یاری کند و معمولا در صورت وجود مسئله ای، اول به همسر خود رجوع می نمایند. برای این افراد تنبلی همسر و بدقولی بدترین چیز ممکن است.

5- تماس بدنی

برای این افراد هیچ چیزی عمیق تر از ابراز احساسات به وسیله نوازش یا بوسیدن نیست و اگر از سوی همسرشان مورد محبت فیزیکی قرار نگیرند، افسرده شده و فکر می نمایند مورد علاقه همسرشان نیستند.

برای این افراد، بی توجهی فیزیکی از سوی همسر بدترین اتفاق ممکن است.

ضرورت دانستن زبان عشق همسرمان چیست؟

از آن جایی که در بسیاری از موارد الویت ها و ترجیحات ما در ابراز و دریافت عشق با همسرمان کاملا فرق دارد (کمتر زوجی زبان عشق یکسانی دارند!)؛ ما با دانستن زبان عشق او می توانیم محبتی را که او طالب آن است به او بدهیم و رضایت قلبی را به او هدیه کنیم.

تنها ابراز عشق صادقانه مهم نیست، شما باید به زبان عشق همسرتان با او صحبت کنید تا او این عشق را بفهمد.

اگر زبان عشق همسرتان کلمات مثبت است، هر مقدار بخواهید با خدمت به او ابراز عشق کنید، او نخواهد فهمید و در نهایت از سوی شما محبتی دریافت نخواهد کرد. در واقع با دانستن زبان عشق او، هوشمندانه محبت کنیم تا تاثیر بالایی بر او بگذارد.

از کجا بفهمیم زبان عشق همسرمان چیست؟

نکته جالب این است که هر فردی با زبان عشق خود به دیگران ابراز محبت می نماید.

برای مثال فردی که زبان عشق او هدیه دادن است، مرتب برای افراد مورد علاقه اش هدیه می خرد؛ یا فردی که از کلمات تاییدنماینده استفاده می نماید، ابراز عشق زبانی را بیشتر انجام می دهد.

مفهوم مخزن عشق

گری چاپمن، مفهومی به نام مخزن عشق را تعریف می نماید. هر فردی از بدو تولد یک مخزن عشق دارد که اگر در کودکی به مقدار کافی مورد عشق قرار بگیرد، این مخزن پر می گردد و فرد مسئولیت پذیر خواهد شد. در صورتی که کودک مورد محبت و توجه قرار نگیرد و مخزن عشق او خالی بماند، او از لحاظ اجتماعی و عاطفی عقب می ماند.

این مخزن عشق در بزرگسالی نیز احتیاج به پر شدن از سوی خانواده و همسر دارد. پس از ازدواج فرد احتیاج به این دارد که این مخزن عشق از سوی شریک عاطفی اش پر گردد.

بچه ها نیز از بدو تولد با زبان عشق آشنا هستند و هر توجهی احتیاج داشته باشند را درخواست می نمایند. با توجه به درخواست های کودک، می توانیم زبان عشق او را تشخیص دهید و با این زبان عشق مخصوص او به او ابراز عشق کنیم و مخزن عشق او را پر کنیم.

زمانی که همسرتان با شما صحبت می نماید، از شما تشکر می نماید می نماید؛ برای شما هدیه می خرد؛ با شما صحبت می نماید؛ رابطه عاطفی با شما دارد و به شما ابراز عشق می نماید و در نهایت این مخزن پر می گردد.

مخزن عشق با کار هایی مانند بی توجهی همسر به احتیاج ها، از بین رفتن اعتماد و مسائل حل نشده استرس کاری خالی می گردد. اگر مخزن عشق شما و همسرتان در حال پر شدن باشد، رابطه شما سالم است و در راستا درستی حرکت می نماید.

در برخورد با زوج های در آستانه طلاق، می توان فهمید آن ها سال ها است مخزن عشق همدیگر را خالی نگه داشته اند و نتوانسته اند عشق خود را مطابق با زبان عشق و درک همسر خود ابراز نمایند در نتیجه رابطه رو به سردی رفته و زوجین خواهان طلاق شده اند.

چطور مخزن عشق را پر نگه داریم؟

شما می توانید با ترمیم مخزن عشق، آن را پر نگه دارید!

این کار را می توانید با گوش کردن به احساسات همدیگر، حمایت کردن از هم، وقت گذاشتن برای رابطه و کار های ریز و درشتی که می تواند محبت شما را به طرف قابل برساند، انجام دهید.

اگر مسئله ای بین شما است، می توانید با گفتگوی سالم آن را حل کنید؛ با این کار بهتر می توانید مخزن عشق را تعمیر نموده و آن را پر نگه دارید.

در خاتمه

زبان عشق شما و همسرتان ممکن است با هم متفاوت باشد؛ مانند دو فرد غیر هم زبان که هر قدر به زبان مادری خودشان بخواهند با فرد مقابل صحبت نمایند، او متوجه نخواهد شد؛ بنابراین احتیاج است که زبان اصلی عشق همسرتان را بدانید و طبق آن به او محبت کنید تا زندگی خوبی داشته باشید.

با دانستن زبان عشق خود نیز می توانید در این مورد با همسرتان صحبت کنید و توقعات خود را با او در میان می گذارید. او نیز با آگاهی به سلیقه شما و زبان عشق شما رفتار نموده و مخزن عشق شما نیز پر می گردد.

تست زبان شناسی عشق

وقتی به این تصویر نگاه می کنید، کدام یک از این دو را ابتدا دیدید؟ صادقانه پاسخ دهید، بدون این که سعی کنید نتایج آزمایش را پیش بینی کنید، تنها در این صورت به یک پاسخ واقعی که ماهیت شما را منعکس می نماید، خواهید رسید.

تست های شخصیت این چالش ها در بیشتر مواقع موفقیت آمیز هستند، زیرا ادراک، چابکی بصری و توجه ما را به خطا ها آزمایش می نمایند و اغلب نظریه ای در خصوص شخصیت ما به همراه دارند که گاهی می توانند صحت داشته باشند. با گفتنی همراه باشید.

نتایج تست زبان عشق:

مرد: این نشانه آن است که زبان عشق شما کمی پیچیده است. شما همواره از نظر عاطفی فردی مستقل بوده اید. شما هرگز محبت، توجه و حضور عاطفی زیادی نداشتید، چه از طرف خانواده و چه از طرف شریک عاشقانه، بنابراین برای شما سخت است که کسی را در کنار خود بپذیرید، حتی اگر برای راضی کردن او باشد.

برای شما عشق احساسی است که همواره به چیز های خوب اشاره نمی نماید، بنابراین ابراز آن به اطرافیانتان سخت است. برای به دست آوردن شما، ضروری است فرد مقابل زبان عشق خود را تنظیم کند که در جهت اعتماد است. این فرد باید تعهد، مسئولیت عاطفی و رفتار متقابل را نشان دهد تا زمانی که به مقدار کافی احساس امنیت کنید.

زن: زبان عشق شما بسیار در خصوص حمایت است. با حساسیت و همدلی بالا، شما بر این باورید که عشق واقعی این است که بتوانید با محبت و فداکاری از دیگران مراقبت کنید، بنابراین کوشش نمی کنید تا ببینید چه کسی چه چیزی دوست دارد تا راضی باشد. در عین حال از فرد کناری انتظار دارید که به ماموریت مراقبت از شما و کوشش برای اصلاح رابطه متعهد باشد.

برای این که یک نفر بتواند قلب شما را به دست آورد، باید در برابر خودخواهی، غوطه ور شدن در عشق و همه چیز هایی که آن را ارائه می دهد، حرکت کنید. هرچه بتوانید محبت بیشتری در رابطه بدهید به همان مقدار دریافت می کنید؛ بنابراین احساس شادی و رضایت بیشتری خواهید داشت و رابطه شما بهتر خواهد شد.

منبع: هم اندیشان/ گفتنی

منبع: فرادید

به "5 روش مختلف ابراز عشق؛ زبان عشق شما چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 روش مختلف ابراز عشق؛ زبان عشق شما چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید