ژائو لیجیان: موشک نبود، فضاپیما بود

به گزارش زمین جهانی به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه اظهار داشت که پکن در ماه جولای یک فضاپیما را آزمایش نموده است و نه یک موشک فرا صوت با قابلیت هسته ای آن طور که نشریه فایننشال تایمز در گزارش خود آورده است.

ژائو لیجیان: موشک نبود، فضاپیما بود

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین در همین زمینه گفت: آن یک موشک نبود، بلکه یک فضاپیما بود.

وی بعلاوه اضافه نمود که این یک آزمایش معمول به منظور آزمایش فناوری برای استفاده مجدد از این فضاپیما بوده است.

ژائو در این باره ادامه داد که اهمیت یک آزمایش قابلیت استفاده مجدد در این است که می تواند روشی مقرون به صرفه و راحت را برای سفر انسان ها به فضا و بازگشت شان، فراهم کند.

وی اضافه نمود که بسیاری از شرکت ها آزمایش های مشابهی را انجام داده اند.

وزارت خارجه چین بعلاوه گفت که آزمایش مذکور در ماه جولای اجرا شده است و نه در ماه آگوست آن طور که فایننشال تایمز گفته است.

پیشتر فایننشال تایمز در گزارشی مدعی شده بود که چین موشکی فرا صوت با قابلیت هسته ای را آزمایش نموده است که پس از پرتاب از جو زمین خارج می شود و به دور زمین می شود و سپس در جو به سمت هدفش سرعت می گیرد.

طبق گزارش این نشریه، پنج مقام آزمایش مذکور را تایید نموده اند و این مسئله ثابت می نماید که چین دارای قابلیت فضایی پیشرفته ای است که دولت آمریکا را غافلگیر نموده است.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تاکید نمود که درباره جزئیات این مسئله صحبت نخواهد کرد، اما گفت: ما نگرانی های خود را در خصوص توانایی های نظامی که چین در پی کردن شان ادامه می دهد، روشن نموده ایم. توانایی هایی که فقط تنش ها را در منطقه و فراتر از آن افزایش می دهد.

موشک های فراصوت همچون موشک های بالستیک معمولی قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را دارند با این تفاوت که سرعت پروازی آنها پنج برابر بیشتر از سرعت صوت است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ژائو لیجیان: موشک نبود، فضاپیما بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژائو لیجیان: موشک نبود، فضاپیما بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید