پربازدیدترین مکان های تاریخی ایران

به گزارش زمین جهانی، مدیرکل موزه ها خاطرنشان کرد: موزه ها، محوطه ها و آثار تاریخی در تعطیلات نوروز یک میلیون و 245 هزار بازدیدکننده داشتند و کاخ سعدآباد همانند سال های گذشته رکورد بازدیدها را شکست.

پربازدیدترین مکان های تاریخی ایران

ایسنا: محمدرضا کارگر گفت: براساس آمارِ نفرـ بازدید مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد در صدر بازدیدهای نوروزی قرار داشت. کاخ گلستان، کاخ نیاوران و حافظیه نیز به ترتیب بیشترین تعداد مراجعه کننده را داشتند.

به گفته او، موزه های استان های تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی و یزد به ترتیب بیشترین بازدیدکننده را در تعطیلات نوروز داشته اند.

کارگر با اشاره به افت بازدید از آثار تاریخی در تعطیلات نوروز، افزود: تعداد بازدید موزه ها و محوطه های تاریخی در نوروز 1400 یک هشتم بازدیدهای نوروز 98 بود. نوروز 99 مقایسه نشد، چون موزه ها به دنبال همه گیری ویروس کرونا تعطیل بودند.

او همچنین به کاهش درآمد موزه ها اشاره نمود و گفت: بیشترین درآمد موزه ها و محوطه های تاریخی از توریست خارجی تامین می گردد. اما سال جاری که توریستی خارجی نداشتیم درآمد هم چشمگیر نبود، چون بلیت بازدیدکننده ایرانی قیمتی ندارد.

کارگر اظهار کرد: برآورد ما این بود که درآمد موزه ها در سال 1400 حدود 300 میلیارد تومان باشد که البته روی توریست خارجی حساب نموده ایم، اما با توجه به بسته بودن مرزها به روی توریستان خارجی، این درآمد به عدد قابل ملاحظه ای نمی رسد. در نوروز هم درآمد این بخش در حد صفر بود.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی درباره تاثیر کاهش درآمد موزه ها بر نگهداری و محافظت از آن ها، گفت: خوشبختانه موزه ها اعتبار دولتی دارند که تا کنون پرداخت شده و مشکل خاصی از این نظر وجود ندارد. اما درآمدهای حاصل از فروش بلیت و بازدیدها معمولا اجازه انجام کارهای فوق العاده، از جمله برگزاری نمایشگاه، ارتقای تجهیزات و … را می داد که سال جاری با توجه به کاهش این درآمد، با آن میزان از اعتبارات دولت می توان استانداردهای لازم در موزه ها را حفظ کرد و امور اضطراری را انجام داد.

بیشتر بخوانید:

او افزود: البته که کاهش بازدیدکننده، تعطیلی ها و نبود توریست خارجی، حتما موزه های خصوصی را با چالش روبه رو خواهد نمود.

محمدرضا کارگر در آبان ماه 99 نیز به افت درآمد موزه ها اشاره نموده و گفته بود: پیش بینی ما برای کسب درآمد از موزه ها و مراکز تاریخی کشور در سال 99 حدود 200 میلیارد تومان بوده است و در این راستا چند برنامه نیز تدوین شده بود، اما متاسفانه فقط چهار میلیارد تومان درآمد نصیب مجموعه های مربوطه شد.

موزه ها و مجموعه های تاریخی پس از یک دوره تعطیلی چندماهه در بهمن ماه 99 باز شدند، اما با اعلام شرایط خطر کرونا در بیشتر شهرها، از روز 18 فروردین ماه به دستور ستاد ملی کرونا دوباره تعطیل شدند.

منبع: توریسم آنلاین

به "پربازدیدترین مکان های تاریخی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پربازدیدترین مکان های تاریخی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید