تکذیب خبر مجوز برای واردات محصولات ال جی و سامسونگ به کشور

به گزارش زمین جهانی، روز گذشته خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه آمریکا برای آزاد کردن بخشی از پول های ایران مجوزی را به کره جنوبی و شرکت های این کشور داده است که بر اساس آن این شرکت ها می توانند بدهی ایران را تنها به وسیله واردات کالا به ایران پرداخت نمایند. در این خبر ادعا شد که در مجوز مربوطه قید شده است که شرکت های نو امکان صادرات محصولات خود به ایران را ندارند، بلکه همان شرکت های پیشین ال جی و سامسونگ، باید اقدام به صادرات محصولات خود به ایران نمایند؛ علاوه بر این بعضی از رسانه ها مدعی شدند که آمریکا برای این مجوز ضرب العجل 90 روزه معین نموده است. حال دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی می گوید طبق استعلامات اجرا شده از مقامات کره جنوبی این خبر صحت ندارد.

تکذیب خبر مجوز برای واردات محصولات ال جی و سامسونگ به کشور

پویا فیروزی در این باره اظهار کرد: ما این خبر را در رسانه ها دیدیم، ولی طبق استعلام هایی که برای تایید صحت آن از کره جنوبی داشتیم چنین موضوعی صحت ندارد. علاوه بر کره جنوبی از بخش های ذی صلاح دولت هم استعلام گرفتیم و صحت آن تایید نشد، چراکه اگر چنین موضوع وجود داشت باید به ایران اعلام می شد.

وی اضافه نمود: بحثی در خصوص بدهی های گذشته بین شرکت های ایرانی و کره ای بوده که از محل پول های بلوکه شده ایران در این کشور تسویه گردد. یعنی حساب و کتاب هایی که مربوط به پیش از دوره تحریم می شوند و به دلیل بلوکه شدن پول ها تسویه حساب صورت نگرفته، الان بتواند به وسیله این پول ها تسویه گردد.

دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی توضیح داد: علاوه بر این واردات لوازم خانگی در اولویت ایران نیست. اگر قرار باشد این اتفاق بیافتد در خصوص واردات کالاهای پزشکی و بهداشتی انجام می گردد. بنابراین با انتشار این خبر ما از مراجع سوال و استعلام کردیم ولی چنین موضوعی صحت نداشت.

وی خاطرنشان ساخت: جلسات مختلفی در سطح بخش خصوصی و دولت با مقامات کره جنوبی برگزار شده است و دغدغه های ایران به مقامات این کشور منتقل شده است. جلسات مختلفی بین سفیر کره جنوبی با آقای شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران آقای خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران و همینطور ما از اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی برگزار شده است، دغدغه های ایران در خصوص آزادسازی پول های بلوکه شده، انتقال دانش و تکنولوژی و… منتقل شد.

فیروزی بعلاوه اضافه نمود: با این حال تصمیم گیری های کلان مانند آزادسازی پول های ایران، چگونگی آن و … به وسیله دولت دو کشور صورت خواهد گرفت. هنوز از نظر عملیاتی اتفاقی نیافتاده و گشایشی انجام نشده است.

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی زمین جهانی بخوانید.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز

به "تکذیب خبر مجوز برای واردات محصولات ال جی و سامسونگ به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب خبر مجوز برای واردات محصولات ال جی و سامسونگ به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید