تداوم جذب نقدینگی از سوی بانک مرکزی

به گزارش زمین جهانی، خبرنگاران - با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته استمرار جذب نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ 64.4 هزار میلیارد ریال با سررسید 7 روزه با حداکثر نرخ 18 درصد موافقت کرد.

تداوم جذب نقدینگی از سوی بانک مرکزی

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز پنجشنبه 3 تیرماه 1400 مبنی بر برگزاری حراج فروش مدت دار اوراق مالی اسلامی دولتی در عملیات بازار باز، دو بانک سفارش خرید اوراق مالی اسلامی دولتی در قالب توافق بازخرید معکوس (ریپوی معکوس) را تا مهلت معین شده (ساعت 12 روز شنبه مورخ 1400.04.05) و مجموعاً به ارزش 235 هزار میلیارد ریال به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته استمرار جذب نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ 64.4 هزار میلیارد ریال با سررسید 7 روزه با حداکثر نرخ 18 درصد موافقت کرد و معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید قراردادهای توافق بازخرید معکوس هفته قبل به ارزش 64.4 هزار میلیارد ریال، در روز دو شنبه 7 تیرماه انجام شد.

افزون بر عملیات بازار باز، در هفته منتهی به 7 تیر ماه سال جاری، هیچ یک از بانک ها و موسسات اعتباری از اعتبارگیری قاعده مند استفاده نکردند. همچنین در این دوره، مبلغ 7.2 هزار میلیارد ریال از ریپوی اجرا شده در قالب اعتبارگیری قاعده مند سررسید شد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند.

شایان ذکر است بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می کند. موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت معین شده از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "تداوم جذب نقدینگی از سوی بانک مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم جذب نقدینگی از سوی بانک مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید