کاهش 50 درصدی فروش آجیل

به گزارش زمین جهانی، رییس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار گفت: باید بگویم اگر تقاضا برای خرید خشکبار مانند سال گذشته بود با کمبود شدید خشکبار در بازار روبرو می شدیم، اما از آنجایی که اندازه فروش خشکبار 50 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا نموده با کمبود خشکبار در بازار روبه رو نشدیم.

کاهش 50 درصدی فروش آجیل

به گزارش ایلنا؛ مصطفی احمدی در پاسخ به این پرسش که این روز ها شیوه فروش آنلاین در همه اقلام قابل مشاهده است آیا می توان از این شیوه فروش برای آجیل و خشکبار استفاده کرد یا اینکه پیشنهاد می دهید خریداران حضوری کیفیت خشکبار را مشاهده سپس اقدام به خرید نمایند؟ گفت: بعد از شیوع بیماری کرونا کسب و کار ها برای ادامه حیات خود به فروش اینترنتی، رو آوردند؛ اتحادیه ها و اصناف نیز کوشش کردند همگام با تکنولوژی روز جلو بروند از این رو طرحی در کمیسیون تشخیص اتاق اصناف مطرح شده است که با توجه به آن هر اتحادیه ای یک رسته ای به نام فروش مجازی تعریف و ایجاد کند که به زودی رسته فروش مجازی برای همه اتحادیه ها بر روی سیستم ایرانیان و اصناف بارگذاری خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر فروشندگان اینترنتی پروانه کسب دریافت نمایند شناسنامه دار خواهند شد و دیگر نمی تواند جنس بی کیفیت عرضه کند چراکه بازرسی و نظارت بر نحوه فعالیت این افراد افزایش پیدا می نماید. امیدواریم در سال 1401 فروش آنلاین آجیل و خشکبار از سوی اتحادیه ساماندهی گردد.

احمدی با اشاره به فروش غیراصولی بعضی فروشندگان آنلاین، گفت: افرادی که تخصص لازم در این زمینه را ندارند در این بخش ورود کردند، اما اتحادیه ابراز لازم برای رصد فعالیت افرادی که در خانه کسب وکار خود را راه انداختند ندارد. اتحادیه در واحد های تجاری و اداری می تواند نظارت خود را اعمال کند.

این فعال صنفی در پاسخ به این پرسش که بعضی برند های خشکبار بعد از بسته بندی آجیل آن را بیش از عرف بازار عرضه می نمایند آیا معیاری برای معین قیمت آجیل و خشکبار بسته بندی شده وجود دارد؟ گفت: آجیل و خشکبار نرخ مصوب ندارند، اما هر آجیل فروش موظف هستند که فاکتور معتبر خرید داشته باشد تا بازرسان اتاق اصناف و اتحادیه بتوانند بر قیمت خرید و فروش آن واحد نظارت داشته باشند.

وی ادامه داد: عمده فروشان خشکبار تعیین هستند و فاکتور خرید آن ها معتبر است هر واحد فروش در هر نقطه شهر و با هر برندی مجاز نیست که بیش از 10 درصد سود قانونی بر قیمت جنس اضافه و آن را عرضه کند. البته بعضی از بسته بندی ها دست چین شده هستند و قانون گذار اجازه داده است 10 درصد بیشتر از 10 درصد قانونی بر نرخ آن آجیل فروشنده سود اعمال کند یعنی سود آن نباید بیشتر از 20 درصد باشد سود بیش از این غیرقانونی است.

به گفته احمدی؛ 10 درصد پسته کیلویی 300 هزار تومان 30 هزار تومان می گردد و نباید پسته را کیلویی 500 هزار تومان بفروش برساند.

رییس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار با اشاره به کاهش فراوری خشکبار در سال 1400، گفت: در امسال 60 درصد فراوری خشکبار کاهش پیدا کرد و همین مسئله بر نرخ آن تاثیر مستقیم گذاشت. باید بگویم اگر تقاضا برای خرید خشکبار مانند سال گذشته بود با کمبود شدید خشکبار در بازار روبرو می شدیم، اما از آنجایی که مقدار فروش خشکبار 50 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرد (با کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت خشکبار) با کمبود خشکبار در بازار روبه رو نشدیم.

منبع: فرارو

به "کاهش 50 درصدی فروش آجیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 50 درصدی فروش آجیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید