بیش از 30 درصد بیماران کرونا علائم عصبی دارند

به گزارش زمین جهانی، دکتر سعید سمنانیان، رییس مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ضمن بیان این مطلب به نتیجه مطالعات پژوهشی در مورد عوارض کرونا ویروس اشاره نمود و گفت: بیماری کووید 19 که ناشی از آلودگی انسان توسط نوعی کرونا و ویروسی به نام سارس کووید 2 است، معمولا با علائمی نظیر تب، سرفه های خشک، گاهی مسائل تنفسی شناخته می گردد، اما تحقیقات اخیر تنفسی نشان داده است که در بیش از 30 درصد بیماران علاوه بر سیستم تنفسی، عفونت در سیستم عصبی نیز ایجاد می گردد.

بیش از 30 درصد بیماران کرونا علائم عصبی دارند

به گزارش ایسنا، به گفته وی، ساختار های ویژه ای از سیستم اعصاب مرکزی، به ویژه مغز، در مقابل عفونت های ویروسی محافظت می نمایند، با این حال ویروس کرونا می تواند از راه هایی که به درستی شناخته نشده است، خود را به سیستم عصبی برساند که یکی از این محتمل ترین راه ها از طریق بینی است.

رییس سابق دانشگاه تربیت مدرس، ادامه داد: در بخش فوقانی بینی لایه مخاطی وجود دارد که حاوی سلول های گیرنده بویایی است، این سلول ها مستقیما با سلول های عصبی جهت بویایی در ارتباط بوده و از این طریق پیغام بویایی را به مغز می رسانند، بنابراین اگر فردی در محیطی آلوده قرار گیرد ویروس کرونا به دنبال استنشاق وارد بینی می گردد، این احتمال وجود دارد که ویروس از طریق مخاط بویایی خود را به سیستم اعصاب مرکزی رسانده و عفونت های مغزی را ایجاد کند.

به گفته این پژوهشگر، یکی از مهم ترین نواحی مغز که از طریق این دسته از ویروس ها دچار عفونت می گردد، ناحیه ای در قسمت پایین مغز به نام بصل النخاع است. این ناحیه حاوی نورون هایی است که در کنترل عملکرد سیستم تنفس و قلب و عروق نقش دارد.

رییس مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، اظهار کرد: ایجاد عفونت و در نتیجه اختلال در عملکرد نورون ها می تواند مسائل تنفسی بیماری مبتلا به کرونا را تشدید کند، از طرفی دیگر در نتیجه آسیبی که ویروس ها به سیستم تنفسی وارد می نمایند، کارایی این سیستم برای تبادل گاز های تنفسی کاهش یافته و به دنبال آن میزان اکسیژن خون کم می گردد.

وی تاکید نمود: کمبود اکسیژن خون می تواند منجر به اختلال در عملکرد مغز گردد، از جمله علائم ناشی از آسیب سیستم عصبی در بیماران مبتلا به کووید 19 شامل سردرد، اختلال در هوشیاری، سرگیجه، تشنج، کاهش حس های چشایی و بویایی، گزگز اندام ها و اختلالات عروق مغزی می گردد.

سمنانیان خاطر نشان کرد: اختلال در کارکرد سیستم عصبی و مغز ممکن است اثراتی درازمدت به دنبال داشته باشد و این آثار حتی پس از بهبود نشانه های بیماری در فرد دیده می گردد، به همین جهت توصیه می گردد هنگام شیوع ویروس کرونا و به هنگام حضور در محل های آلوده از ماسک استفاده گردد تا علاوه بر حفاظت سیستم تنفسی جلوی مهم ترین جهت ویروس به سیستم عصبی مرکزی نیز گرفته گردد.

منبع: فرارو

به "بیش از 30 درصد بیماران کرونا علائم عصبی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 30 درصد بیماران کرونا علائم عصبی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید