بروجن در یک نگاه

به گزارش زمین جهانی، بروجن یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و دارای موقعیت جغرافیایی خاصی می باشد.

بروجن در یک نگاه

بروجن در استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است که از نظر وسعت و جمعیت نام دومین شهر استان را به خود اختصاص داده است. بروجن در محل تلاقی سه استان چهارمحال، اصفهان و فارس قرار گرفته و همین سبب شده است که دارای موقعیت خاصی از لحاظ رشد و توسعه گردد. بروجن به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری فراوان در سال های اخیر، به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان شناخته شده است. نگاهی به جاذبه های شهر بروجن نشان می دهد که نسبت جاذبه های طبیعی در این شهر به جاذبه های تاریخی بسیار بیشتر است، دلیل چنین چیزی را باید در سابقه تاریخی کم شهر جستجو کرد چرا که از لحاظ تاریخی سندی در خصوص قدمت شهر در دست نیست و آثار تاریخی آن مربوط به عصر قاجار است.

جغرافیا

شهر بروجن در دشتی به وسعت حدود 580کیلومترمربع در شرقی ترین نقطه استان قرار گرفته است. جمعیت این شهر بر اساس آمار سال 1395 برابر با 71057 نفر بوده است. بروجن دارای ارتفاعی 2197متری از سطح دریا و مرتفع ترین شهر در مرتفع ترین استان ایران است. از این رو شهرکرد را بام ایران می گویند و چون بروجن کمی ارتفاعش از شهرکرد بیشتر است، بام بام ایران است. بروجن دارای زمستان های سردی است. طبق آمارهای هواشناسی، حداقل دمای شهرستان 36 درجه زیر صفر در دی ماه بوده و حداکثر دما از مرز 35 درجه در تیرماه متجاوز نیست. بروجن از نظر محیط زیست حیوانی و گیاهی بسیار غنی و پرجاذبه است.

تاریخچه بروجن

بعضی قدمت شهر بروجن را به ده هزار سال پیش می رسانند و معتقد هستند مردم شهر در درگیری دو قوم اکسیانا و بخادا (بختیاری کنونی) برج های بسیار زیادی برای دفاع و دیده بانی ساختند و به همین خاطر به اورجست معروفیت یافت و پس از آن اورجن و بروجن نام گرفت. این نقل بعضی از مردم شهر بروجن است. بعضی دیگر نیز بر این عقیده اند که اهالی این شهر از مردم محله اوره لردگان بوده اند که در اثر ظلم خوانین آن منطقه به این شهر آمده اند و نام اور جسته به خود گرفته و سپس به بروجن معروفیت یافته است.در خصوص تاریخچه شهر سند مکتوبی در دست نیست و تنها سنگ نوشته ای از یک قبر در این شهرستان تاریخ 1004 قمری را نشان می دهد که قدمت شهر را می توان بر اساس این سند مکتوب محاسبه کرد. در دوره ناصرالدین شاه قاجار، در منابع بختیاری قریه بروجن تیول حسینقلی خان ایلخانی محسوب می شد. بانی شهر بروجن را شهاب السلطنه پسر امام قلی خان حاجی ایلخانی دانسته اند. شهاب السلطنه مدرسه ای در این شهر بنا کرد که به سبب استفاده از بعضی مهارت ها و فنون نام دارالفنون کوچک به خود گرفت. در این مدرسه زبان انگلیسی نیز تدریس می شد و حدود 30 سال برپا و دایر بود.

مردم شناسی

اهالی بروجن مذهب تشیع دارند و به زبان فارسی و لهجه اورجنی تکلم می نمایند. از مشاهیر بروجن می توان به شاعر معروف داراب افسر بختیاری و ابوالقاسم بختیار اولین پزشک ایرانی اشاره نمود. شغل مردم کشاورزی و دامداری است. از صنایع دستی این شهر می توان به قالی های پشم یلمه ای اشاره نمود. گیوه و نمدمالی نیز از گذشته جزی صنایع دستی این شهر محسوب می شد و سابقه بسیاری دارد.

سوغات شهر

گیوه های ملکی سوغات معروف بروجن است. رویه این گیوه ها از کرباس اصل و کفه آن ها از استخوان حیوانات و چوب ساخته شده است. این گیوه ها در تابستان پا را خنک و در زمستان گرم نگه می دارند. قدمت فراوری این گیوه ها به یکصد سال می رسد و در بازارهای دنیای نیز ارایه می شوند. پولکی، نبات، کشک و قارا و گلیم و قالی و گز بلداجی را می توان از سوغات مهم شهر دانست.

جاذبه های گردشگری

بروجن دارای مکان های گردشگری بسیاری است. گردشگاه چشمه سیاسرد از مهم ترین جاذبه های بروجن است که ثبت ملی شده است. چشمه سیاسرد در 5 کیلومتری آن قرار گرفته و دارای آب و هوای خنک و درختان بسیار زیبا است. این مکان برای تفرج و استراحت ساکنان شهر بروجن و سایر گردشگران بخصوص در روزهای تعطیل، در نظر گرفته شده و امکانات رفاهی و اقامتی دارد.

تالاب گندمان که تقریبا حدود 1000 هکتار است، زیبایی فوق العاده ای دارد و دارای پوشش گیاهی گونه های نم پسند و حاشیه ای است که از جمله آن ها می توان به درختان بید، زنبق، نخل مرداب و عدسک آبی اشاره نمود.

تالاب چغاخور با مساحت 2300هکتار در دامنه ارتفاعات نزدیک بلداجی است. این تالاب در جهت جاده شهرکرد-خوزستان قرار گرفته و از شهرکرد 65 کیلومتر فاصله دارد. از دیدنی های این تالاب پرواز پرندگان مهاجر و بومی آن منطقه است که تصویری زیبا و رویایی را به نمایش می گذارد.

شهرستان بروجن دارای چشمه های بسیار زیاد و متعددی است که نام بردن از همه آن ها در این فرصت اندک ناشدنی است؛ تنها به نام یکی از این چشمه ها بسنده می کنیم. چشمه آب سفید از مهم ترین چشمه های شهر است که اهمیت بسیار زیادی دارد و دارای املاح معدنی بسیاری است. آب این چشمه یکی از سالم ترین آب های دنیا است.

از دیگر جاذبه های شهر بروجن می توان به موزه مردم شناسی شهر اشاره نمود. پل مصلی از دیگر آثار معروف دوره قاجار بروجن است.

شهر، مکان های آموزشی و دانشگاه دارد. از اقامتگاه های زیبا و معروف و مدرن شهر می توان به هتل بام بروجن اشاره نمود که به تازگی ساخته شده و از امکانات رفاهی بسیاری برخوردار است.

با سفر به بروجن و بازدید از این شهر بویژه در بهار، می توانید جاذبه های دیدنی و طبیعی این شهر را ببینید و لذت ببرید.

منبع: کجارو / iranview.com / fa.wikipedia.org

به "بروجن در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروجن در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید