بارش برف و باران در 19 استان

به گزارش زمین جهانی، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از نفوذ سامانه بارشی از روز آدینه (6 اسفندماه) و وزش باد شدید با احتمال خیزش گرد و خاک در منطقه ها بیابانی اطلاع داد.

بارش برف و باران در 19 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از نفوذ سامانه بارشی از آدینه(6 اسفندماه) تا یکشنبه (8 اسفندماه) با مخاطراتی مانند بارش برف، باران، کاهش دما، احتمال وقوع تگرگ، مه آلودگی، وزش باد نسبتا شدید و در نواحی گرمسیر با رعدوبرق اطلاع داد.

منطقه اثر این سامانه آدینه استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، غرب اصفهان و ارتفاعات استان های قزوین، البرز و تهران، شنبه استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، خوزستان و ارتفاعات استان های زنجان، قزوین، البرز و تهران و یکشنبه استان های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان خواهد بود.

اثر این مخاطره اختلال در تردد، مه آلودگی، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، کولاک برف در جاده های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه های روستایی به سبب بارش برف، تاخیر و احتمال لغو پرواز و احتمال آبگرفتگی محدود معابر شهری است.

سازمان هواشناسی توصیه می نماید پرهیز از تردد غیر ضروری ، تجهیز خودروها به لوازم زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی برای عملیات برف روبی و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه لازم به ویژه در فعالیت های کشاورزی برای دوری از خسارت احتمالی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه از تغییر نوع توده هوا به همراه افزایش گرادیان فشاری طی روزهای آدینه، شنبه و یکشنبه با مخاطره ای مانند وزش باد نسبتا شدید و در منطقه ها بیابانی توام با خیزش گردوخاک اطلاع داد.

آدینه (6 اسفندماه) استان های ایلام، خوزستان و اصفهان، شنبه (7 اسفندماه) استان های کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، تهران، البرز، سمنان، یزد، جنوب اصفهان، شمال فارس و کرمان، نوار شرقی استان های خراسان رضوی و خراسان جنوبی و یک شنبه (8 اسفندماه) استان های تهران، قم، البرز، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس و گلستان درگیر این سامانه خواهند بود.

اثر این مخاطره در نواحی مستعد خیزش گردوخاک و کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، افزایش احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و آسیب به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی است.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط مستحکم کردن سازه های موقتی، احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده است.

به گزارش ایسنا،هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بارش برف و باران در 19 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش برف و باران در 19 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید