فواید باورنکردنی تمرین با کش ورزشی برای افزایش قدرت و سلامت بدن

به گزارش زمین جهانی، کش های ورزشی که با نام های دیگری مانند بندهای کشی، کش های مقاومتی، کش های پیلاتس و… هم شناخته می شوند، یکی از برترین ابزارهای ورزشی به شمار می فرایند که ماهیچه ها را تقویت می نمایند و نیروی سراسری بدن را افزایش می دهند. این وسیله هزینه کمی دارد و با توجه به کارکرد آن بسیار ارزان است. این هزینه کم در کنار فواید کش های ورزشی باعث می گردد استفاده از این وسیله را یکی از برترین راهکارها برای تقویت بدن و کاهش آسیب دیدگی و درد مفاصل در نظر بگیریم.

فواید باورنکردنی تمرین با کش ورزشی برای افزایش قدرت و سلامت بدن

کش های ورزشی انواع گوناگونی دارند و به همین علت برای هر کسی با هر بودجه ای مناسب هستند. شما می توانید این وسیله را همواره همراه خود داشته باشید و حتی زمانی که به سفر می روید هم بدون نیاز به باشگاه ورزش کنید و بدن خود را روی فرم نگه دارید.

اگرچه از وزنه های آزاد مانند هالتر و دمبل بیشتر برای ماهیچه سازی و افزایش نیرو استفاده می گردد، ولی کش های ورزشی هم ویژگی های خودشان را دارند و شما را شگفت زده می نمایند. حتی یک پژوهش نشان داده کش های ورزشی می توانند به میزان وزنه های آزاد و دستگاه های بدن سازی برای افزایش نیرو و حجم ماهیچه ها مفید باشند. خوبی کش ها این است که می توانید کشش آن ها را تغییر دهید و با گذر زمان ماهیچه ها را بیشتر به چالش بکشید. بنابراین، با خرید تنها یک کش ورزشی می توانید برای ماه ها یا حتی مدت زمان بیشتری ورزش کنید و بدنی ورزیده برای خود بسازید.

در این نوشته می خواهیم نگاه دقیق تری به کش های ورزشی بیندازیم و ببینیم آن ها چگونه می توانند به سلامتی شما یاری نمایند. جدا از آنالیز فواید استفاده از این کش ها به سراغ چند تمرین مناسب برای آغاز هم می رویم تا با برنامه ریزی بهتری از این وسیله ورزشی بهره ببرید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

فواید استفاده از کش های ورزشی

به طور کلی هر ورزشی می تواند فواید فراوانی برای سلامتی در پی داشته باشد. شما با انجام ورزش های گوناگون می توانید احساس شادی کنید، هدف و انگیزه داشته باشید، از ابتلا به بیماری های مختلف جلوگیری کنید، کیفیت خواب و سطح انرژی خود را بهبود ببخشید، اعتمادبه نفس و تمرکز بالاتری داشته باشید، بیشتر عمر کنید و به طور کلی زندگی شاداب تری را پشت سر بگذارید.

با وجود این، بعضی ورزش ها می توانند فواید و مزایای بیشتری داشته باشند. شاید برای انجام بعضی ورزش ها نیازمند زمان و هزینه ی بیشتری باشید. در این مواقع ممکن است نتوانید به سراغ آن ورزش و بهره مند شدن از فوایدش بروید. بنابراین، باید در پی راه چاره جدیدی بگردید.

کش های ورزشی با فواید ویژه خود می توانند به یاری شما بیایند و زندگی تان را دگرگون نمایند. در ادامه نگاهی به 5 فایده ی مهم تمرین کردن با کش های ورزشی می اندازیم تا ببینید چرا باید از این وسیله ها برای حفظ سلامتی خود یاری بگیرید.

1. برترین گزینه برای زمانی هستند که نمی توانید به باشگاه های ورزشی بروید

کش های ورزشی برترین گزینه برای کسانی هستند که دسترسی به باشگاه های بدن سازی ندارند یا نمی خواهند هزینه زیادی برای عضویت در آن ها صرف نمایند. این کش ها قیمت به نسبت کمی دارند و می توانند کارکردی برابر با دمبل، هالتر و بیشتر دستگاه های بدن سازی داشته باشند.

شما می توانید بسیاری از تمرین های ورزشی را با استفاده از کش های مقاومتی انجام دهید و کم وبیش همه ماهیچه های بدنتان را تقویت کنید. جدا از بحث هزینه باشگاه، شاید گاهی اوقات مجبور شوید به سفر بروید یا به هر علتی در خانه بمانید. در این مواقع می توانید از کش های ورزشی بهره ببرید تا همچنان به برنامه خود پایبند بمانید و به طور منظم ورزش کنید.

2. با استفاده از کش های ورزشی می توانید نیروی ماهیچه ها را به طور چشمگیری افزایش دهید

شاید خیلی ها گمان نمایند کش های ورزشی برای کسانی که سطح آمادگی جسمانی بالایی دارند مناسب و کارآمد نیستند، ولی آن ها می توانند به طور مؤثری منجر به تقویت ماهیچه ها شوند. در حقیقت این کش ها حتی برای حرفه ای ترین ورزشکاران هم چالش برانگیز هستند، البته به شرطی که کش های مناسب را انتخاب و به درستی از آن ها بهره ببرید.

پژوهش ها هم این موضوع را تأیید نموده اند و نشان داده اند با استفاده از کش های ورزشی می توان به خوبی کارکرد عضلانی و نیرو و توان ماهیچه ها را افزایش داد. این کش ها دارای مقاومت های گوناگونی هستند و شما می توانید با گذر زمان به سراغ کش های قوی تر بروید تا ماهیچه ها را بیشتر به چالش بکشید. بنابراین، در هر سطحی که باشید باز هم می توانید از این کش ها برای افزایش حجم و نیروی ماهیچه ها یاری بگیرید.

3. برترین راهکار برای کسانی هستند که زندگی کم تحرکی دارند

بسیاری از مردم ورزش نمی نمایند و به دلایل گوناگونی نمی توانند به باشگاه های ورزشی بفرایند. به همین علت زندگی کم تحرکی دارند و به مسائل ناشی از کمبود فعالیت بدنی و افزایش وزن دچار می شوند. در این مواقع ورزش کردن در خانه و انجام فعالیت های ساده و لذت بخش نکته کلیدی است.

شما با استفاده از کش های مقاومتی می توانید به آسانی در خانه ورزش کنید و این ورزش را به چشم یک تفریح لذت بخش ببینید. کش ها این امکان را به شما می دهند تا برنامه ورزشی متنوعی آماده کنید و همواره انگیزه کافی برای ورزش داشته باشید. جدا از این، از آنجا که هزینه کمی دارند و به فضای زیادی هم برای ورزش نیاز ندارند برترین گزینه برای ورزش در خانه هستند.

زندگی امروزی منجر شده بسیاری از مردم کم تحرک شوند. کم تحرکی و عدم ورزش کردن باعث می گردد به مسائل گوناگونی از جمله افزایش وزن ناخواسته، خشکی مفاصل، گرفتگی ماهیچه ها، افسردگی، کاهش انرژی، پایین آمدن سطح سوخت وساز بدن، بی خوابی، فشار خون بالا و بیماری های گوناگونی دچار شوید.

در چنین شرایطی باید سبک زندگی خود را دگرگون کنید و به سراغ ورزش کردن و به کار گرفتن رژیم های غذایی سالم بروید. استفاده از کش های ورزشی یکی از برترین راه چارهها برای افزایش فعالیت بدنی و مقابله با پیامدهای منفی کم تحرکی خواهد بود.

4. کش های ورزشی برای تمرین های توان بخشی و مقابله با آرتروز عالی هستند

سالیان سال است که از انواع تمرین های قدرتی یا مقاومتی برای درمان مسائل مفاصل و توان بخشی به بیماران گوناگون استفاده می گردد. تمرین کردن با کش های ورزشی هم در گروه تمرین های قدرتی قرار می گیرد و به شما یاری می نماید به تقویت ماهیچه ها و مفاصل بپردازید و جلوی مسائل مفاصل از جمله آرتروز زانو را بگیرید.

یک پژوهش روی برترین راه چارههای خانگی برای توان بخشی تمرکز کرد و به این نتیجه رسید استفاده از کش های ورزشی گزینه بسیار کارآمدی برای مقابله با آرتروز زانو است. پژوهش گران مشاهده کردند بیمارانی که با این کش ها ورزش می کردند توانستند استواری و کارکرد زانوهای خود را بهبود ببخشند و با آرتروز مقابله نمایند.

5. می توانند به کارکرد بهتر لگن هم یاری نمایند

پژوهش گران با انجام آزمایش های گوناگون نتیجه گیری نموده اند که استفاده از کش های ورزشی برای تقویت ماهیچه های بدن می تواند به بهبود کارکرد مفاصل یاری کند. برای نمونه، با تقویت ماهیچه های باسن می توانید جلوی بسیاری از مسائل لگن و کمر را بگیرید و کمتر به کمردرد دچار شوید.

نیروی مقاومتی کش ها برای تقویت ماهیچه ها بسیار مناسب است. شما در صورتی که ماهیچه های قوی تری داشته باشید می توانید بهتر وزن خود را تحمل کنید، مفاصل را حرکت دهید و جلوی آسیب دیدگی ها یا محدودیت های حرکتی را بگیرید.

چگونه کش های ورزشی را خریداری کنید و از آن ها بهره ببرید؟

همانگونه که گفتیم، بسیاری از مردم گمان می نمایند کش های ورزشی به میزان دمبل، هالتر و دستگاه های بدن سازی کارآمد نیستند و نمی توانند فشار زیادی به ماهیچه ها وارد نمایند. ولی این همواره هم درست نیست. شما با استفاده از کش های مناسب و اجرای درست تمرین ها می توانید ماهیچه ها را به خوبی فعال و تقویت کنید.

هنگام خرید کش های ورزشی باید حواستان به استحکام و نیروی مقاومتی آن ها باشد. دو سر کش را در دست بگیرید و روی آن بایستید، سپس با بالا و پایین بردن دست ها حرکت جلو بازو را انجام دهید. ببینید کشش آن چه احساسی به شما می دهد. اگر انجام آن زیادی آسان یا زیادی سخت بود، باید به سراغ کش دیگری بروید. کش ورزشی شما باید بگذارد حرکات را به درستی و بدون مشکل اجرا کنید ولی همچنان ماهیچه ها را زیر فشار قرار دهید.

بعلاوه می توانید نوع کش ها را براساس آنچه می خواهید، انتخاب کنید. بعضی کش های مقاومتی دارای دسته و گیره هستند و بعضی هم تنها یک تکه کش لاستیکی به شمار می فرایند. شما می توانید استفاده های گوناگونی از این کش ها داشته باشید و تمرین های فراوانی را با آن ها انجام دهید. کش هایی که گیره، دسته و… دارند برای وصل کردن به دیوار، در، بارفیکس یا سایر دستگاه های ورزشی مناسب هستند. برای ورزش با کش های معمولی هم تنها کافی است آن ها را در دست بگیرید یا رویشان بایستید و تمرین ها را انجام دهید.

برای خرید کش ورزشی به نوع و نیروی مقاومتی آن ها دقت داشته باشید. بهتر است برای آغاز کش های سبک و نرم تر را خریداری کنید تا بتوانید بدون زیاده روی کردن ورزش کنید. با گذر زمان می توانید از کش های محکم تر بهره ببرید تا سطح تمرینی خود را بالاتر ببرید.

برترین تمرین ها برای استفاده از کش های ورزشی

تمرین کردن با کش های ورزشی دارای تنوع بالایی است و به شما اجازه می دهد برنامه ورزشی مناسب و سازگاری داشته باشید و بعلاوه سرگرم شوید و از جلسه های تمرینی خود لذت ببرید. تمرین های که در ادامه آورده ایم گزینه بسیار خوبی برای آغاز هستند تا استفاده از کش های ورزشی را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید.

شمار ست ها و تکرارها را می توانید با توجه به سطح تناسب اندام خودتان انتخاب کنید. اگر تازه کار هستید پیشنهاد می کنیم 2 ست با 8 تکرار برای هر تمرین و با استفاده از کش های سبک انجام دهید. کش هایی که کمترین مقاومت را دارند برای آغاز عالی هستند. ولی اگر احساس کردید تمرین با این کش ها آسان است می توانید فاصله نگه داشتن دست ها و کش را کمتر کنید تا هنگام کشیدن با نیروی مقاومتی بیشتری روبه رو شوید.

کسانی که سطح تناسب اندام میانهی دارند هم می توانند 3 ست با 12 تکرار انجام دهند و به سراغ کش های ورزشی با نیروی میانه بفرایند. اگر هم سطح پیشرفته ای دارید و مدت زیادی است ورزش می کنید استفاده از کش های سنگین و اجرای 3 ست با 20 تکرار برای شما مناسب خواهد بود.

بنابراین، ببینید چه برنامه برای شما مناسب تر است و همان را در پیش بگیرید. بعلاوه حواستان باشد بین هر ست 10 تا 15 ثانیه استراحت کنید.

تمرین 1: جلو بازو

برای اجرای این تمرین ابتدا روی کش ورزشی بایستید و دسته ها را طوری نگه دارید که کف دستانتان رو به بالا باشد. ماهیچه های شکم را سفت و زانوها را کمی خم کنید. پاهایتان هم باید به میزان پهنای باسن از یکدیگر فاصله داشته باشند.

اکنون بازوهایتان را خم کنید، آرنج ها را نزدیک بدن نگه دارید و کف دست ها را به سوی شانه ها بیاورید تا تمرین جلو بازو را انجام دهید. موقع پایین بردن دوباره دست ها حواستان باشد این کار را کنترل شده انجام دهید و نگذارید نیروی مقاومتی کش دستانتان را پایین بیاورد. با افزایش فاصله پاها یا استفاده از کش های محکم تر می توانید فشار تمرین خود را بیشتر کنید.

تمرین 2: اسکات

برای اجرای اسکات با کش ورزشی ابتدا روی کش بایستید، پاها را به میزان پهنای باسن باز کنید و سپس دسته ها را نگه دارید و روی شانه هایتان بگذارید. اکنون حرکت اسکات را اجرا کنید؛ بنشینید و دوباره بایستید. دقت داشته باشید زانوها به داخل حرکت ننمایند و هنگام نشستن ران ها را موازی با زمین نگه دارید. در این تمرین نیروی مقاومتی کش باید جلوی شما را برای نشستن و ایستادن بگیرد.

برای سختتر کردن این تمرین و تقویت بالاتنه می توانید با هر بار ایستادن یک تکرار از پرس سرشانه اجرا کنید. همانگونه که در تصویر می بینید، زمانی که می ایستید بازوها را رو به بالا دراز کنید و با بالا بردن کش ورزشی ماهیچه های شانه را درگیر و تقویت کنید.

تمرین 3: پشت بازو

برای اجرای این تمرین ابتدا در شرایط تمرین لانگ قرار بگیرید و پای راست خود را روی کش ورزشی بگذارید. دسته چپ کش را روی زمین رها کنید و دسته راست را با دست راستتان نگه دارید. آرنج راست را بالا بیاورید به طوری که دست و ساعد راستتان پشت سرتان قرار بگیرند. دست چپتان را هم برای حمایت روی آرنج راست بگذارید.

اکنون به آرامی ساعد و دست راست را به بالا ببرید و دوباره به آرامی پایین بیاورید. در طول تمرین آرنج و بازو را نزدیک سر خود نگه دارید. پس از به خاتمه رساندن ست همین کار را با دست چپ انجام دهید. با جابه جا کردن پایتان روی کش ورزشی می توانید فشار وارده را کم و زیاد کنید تا تمرین سازگارتری داشته باشید.

شما بعلاوه می توانید این تمرین را با صاف نگه داشتن پاها، همانگونه که در عکس می بینید، انجام دهید. البته دقت داشته باشید در این شیوه فشار بیشتری به کش و ماهیچه های شما وارد خواهد شد. بنابراین، با خم کردن زانوها می توانید نیروی مقاومتی را کمتر کنید و تمرین را آسان تر انجام دهید.

تمرین 4: لانگ

برای اجرای این تمرین ابتدا دسته های کش ورزشی را در دست بگیرید سپس پای راست خود را به سوی جلو و روی وسط کش قرار دهید. پای چپ را هم به عقب ببرید تا در شرایط تمرین لانگ قرار بگیرید. دقت داشته باشید هنگام پایین رفتن و اجرای تمرین حتما زانوهایتان زاویه 90 درجه داشته باشند.

هنگام اجرای تمرین باید با خم کردن آرنج ها و قرار گرفتن در شرایط تمرین جلو بازو نیروی مقاومتی کش را حفظ کنید تا به ماهیچه های پا فشار وارد گردد. با هر بار پایین رفتن و بالا آمدن یک تکرار از این تمرین را اجرا نموده اید. با توجه به برنامه تمرینی تان این چرخه را برای هر دو پا تکرار کنید.

تمرین 5: هیزم شکن

هیزم شکن تمرین بسیار خوبی برای تقویت ماهیچه های شکم و پهلو است. برای اجرای این تمرین پاها را به میزان پهنای باسن باز کنید و در مرکز کش ورزشی بایستید. هر دسته را در دست بگیرید و بازوها را کنار بدن دراز کنید. زانوهایتان را کمی خم نگه دارید، سپس هر دو دسته را جلوی خود بگیرید و سراسر بدنتان را به سوی پای راست خود ببرید. با خم نگه داشتن آرنج ها کوشش کنید دسته ها را به سوی دیگر بدنتان ببرید و بالاتنه تان را بچرخانید.

با بالا بردن دست ها و برگشتن به سوی پای راستتان یک تکرار از این تمرین را انجام داده اید. هر تکرار به گونه ای است که انگار مانند یک هیزم شکن در حال تبر زدن به درخت هستید. شما بعلاوه می توانید کش ورزشی خود را به دستگاه یا در وصل کنید و مانند تصویر این تمرین را انجام دهید.

این تمرین ممکن است کمی چالش برانگیز باشد زیرا بیشتر ماهیچه های بدن را درگیر می نماید. هرچه بیشتر به سوی زمین و هوا بروید فشار بیشتری به خود وارد می کنید و نتیجه بهتری می گیرید. براساس برنامه ی خود این چرخه را تکرار کنید سپس به سراغ سمت دیگر بدنتان بروید. بعلاوه در طول تمرین شکم خود را سفت کنید تا ماهیچه های مرکزی درگیر و تقویت شوند.

تمرین 6: کول

برای تقویت ماهیچه کول با کش ورزشی ابتدا روی کش بایستید و دو سر آن را با دستانتان نگه دارید. آرنج هایتان باید در طرفین بدن قرار بگیرند و سپس دستانتان را به آرامی به سوی چانه خود حرکت دهید. بازوها را نزدیک بدن نگه دارید و این حرکت را با کنترل کامل انجام دهید.

این نکات را حتما در نظر داشته باشید

زمانی که برای مدت زیادی از کش ها بهره ببرید و آن ها فرسوده شوند، احتمال پارگی شان افزایش می یابد. بنابراین، همواره پیش از استفاده از کش های ورزشی آن ها را با دقت آنالیز کنید و ببینید آیا کاملا سالم و کارآمد هستند یا نه. بعلاوه حواستان به اجرای صحیح حرکات هم باشد. دامنه حرکتی را به درستی طی کنید و تمرین را به آرامی انجام دهید تا به آسیب دیدگی دچار نشوید. جدا از این، فرم مناسب بدن را هم حفظ کنید. در صورتی که این نکات را رعایت نکنید نه تنها با فواید ورزش روبه رو نمی شوید، بلکه آسیب هم می بینید و سلامتی خود را به خطر می اندازید.

سخن خاتمهی

کش های ورزشی برترین گزینه برای کسانی هستند که زندگی کم تحرکی دارند و به طور معمول ورزش نمی نمایند. البته این کش ها می توانند برای ورزشکاران حرفه ای و پیشرفته هم کارآمد و مفید باشند. این وسیله می تواند به میزان وزنه های آزاد و دستگاه های بدن سازی برای افزایش نیرو و حجم ماهیچه ها مفید باشد و از آنجا که می توانید نیروی مقاومتی آن را تغییر دهید یا از کش های قوی تر بهره ببرید، تا مدت های زیادی برای ورزش کردن و به چالش کشیدن ماهیچه ها کافی خواهد بود.

کش های ورزشی دارای مزایای فراوانی هستند. شما با استفاده از آن ها می توانید بدون نیاز به باشگاه ورزش کنید، حجم و نیروی ماهیچه ها را افزایش دهید، جلوی مسائل ناشی از کم تحرکی را بگیرید و بعلاوه به درمان بیماری ها و مسائل مفاصل یاری کنید.

تمرین هایی که در این نوشته معرفی کردیم برای آغاز عالی هستند و منجر می شوند به آسانی سلامتی خود را بهبود ببخشید. البته دقت داشته باشید که این تمرین ها را به درستی انجام دهید، از کش های مناسب بهره ببرید و حتما پیش از آغازِ یک برنامه تمرینی با یک پزشک متخصص مشورت کنید و از شرایط جسمانی خود مطلع شوید. با در نظر داشتن این نکات می توانید از فوایدی که نام بردیم بهره مند شوید و زندگی شاداب و مجذوب کننده تری برای خود بسازید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت زمین جهانی مگ را بخوانید.

منبع: Dr. Axe

منبع: دیجیکالا مگ

به "فواید باورنکردنی تمرین با کش ورزشی برای افزایش قدرت و سلامت بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید باورنکردنی تمرین با کش ورزشی برای افزایش قدرت و سلامت بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید