روشی تازه برای تشخیص آلزایمر به وسیله خون

به گزارش زمین جهانی، پژوهشگران ژاپنی روش جدیدی را ابداع نموده اند که ممکن است در آینده بتواند امکان تشخیص آلزایمر به وسیله خون را فراهم کند.

روشی تازه برای تشخیص آلزایمر به وسیله خون

به گزارش باشگاه زمین جهانی، پژوهشگران روشی را برای تشخیص تجمع آمیلوئید بتا در مغز ابداع نموده اند که مشخصه بیماری آلزایمر و از نشانگر های زیستی در نمونه های خون است.

آلزایمر، یک بیماری تخریب نماینده عصبی است که با از بین رفتن تدریجی نورون ها و سیناپس ها در مغز مشخص می گردد. یکی از دلایل اولیه بیماری آلزایمر، تجمع آمیلوئید بتا در مغز است که پلاک هایی را تشکیل می دهد.

بیماری آلزایمر بیشتر در افراد بالای 65 سال دیده می گردد و در حال حاضر نمی توان آن را متوقف یا معکوس کرد. بنابراین، بیماری آلزایمر یک نگرانی عمده برای کشور های دارای جمعیت سالخورده مانند ژاپن است.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه هوکایدو به سرپرستی کوههی یویاما (Kohei Yuyama)، دانشیار علوم زیستی پیشرفته این دانشگاه، یک روش نو ابداع نموده اند که می تواند اگزوزوم های متصل شونده به آمیلوئید بتا را که با تجمع آمیلوئید بتا در مغز افزایش می یابند، در خون موش ها تشخیص دهد.

هنگامی که این روش موسوم به idICA روی موش ها آزمایش شد، نشان داد که غلظت اگزوزوم های متصل شونده به آمیلوئید بتا، با افزایش سن موش ها افزایش می یابد. این نتیجه مهم است، زیرا موش های مورد استفاده در این آزمایش، موش های مبتلا به بیماری آلزایمر بودند که با افزایش سن، آمیلوئید بتا در مغز آن ها جمع شده بود.

علاوه بر عدم وجود درمان موثر آلزایمر، روش های کمی برای تشخیص آلزایمر وجود دارد. آلزایمر را تنها با معاینه مستقیم مغز می توان به طور قطعی تشخیص داد. مقدار تجمع آمیلوئید بتا در مغز را می توان با آزمایش مایع مغزی-نخاعی یا روش پِت اسکن (PET scan) میزان گیری کرد.

با وجود این، نخستین مورد، یک آزمایش بسیار تهاجمی است که قابل تکرار نیست و دومی بسیار گران است. بنابراین، احتیاج به یک آزمایش تشخیصی ارزان و دقیق احساس می گردد که به طور گسترده در دسترس باشد.

پژوهش پیشین گروه یویاما نشان داده است که تجمع آمیلوئید بتا در مغز، با اگزوزوم های متصل شونده به آمیلوئید بتای ترشح شده از نورون ها مرتبط است که آمیلوئید بتا را تخریب می نمایند و به سلول های میکروگلیال مغز انتقال می دهند. اگزوزوم ها، کیسه های محصور در غشا هستند که به وسیله سلول هایی ترشح می شوند که نشانگر های سلولی را در سطح خود دارند.

این گروه پژوهشی، روش خود را برای مشخص کمیت غلظت اگزوزوم های متصل شونده به آمیلوئید بتا در حداقل 100 میکرولیتر خون آزمایش کردند. در این روش، مولکول ها و ذرات در نمونه روی یک تراشه به دام انداخته می شوند و وجود یا عدم وجود سیگنال های فلورسنت ساطع شده از شکاف اگزوزوم های متصل شونده به آمیلوئید بتا را تشخیص داده می گردد.

آزمایشات بالینی این فناوری روی انسان در حال شروع شدن هستند. از آنجا که این روش به طور کلی برای تشخیص نشانگر های زیستی اگزوزوم قابل استفاده است، شاید بتوان آن را برای تشخیص سایر بیماری ها نیز به کار برد.

این پژوهش، در مجله Alzheimers Research & Therapy به چاپ رسید.

منبع: فرارو

به "روشی تازه برای تشخیص آلزایمر به وسیله خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی تازه برای تشخیص آلزایمر به وسیله خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید